Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три причини за ядете пипер по-често

31 октомври 2024, 19:45 часа

Цветът на чушките показва колко са узрели, затова зелените обикновено са най-горчиви, а с узряването цветът им става по-жълт, оранжев или червен, а вкусът става по-сладък. Пиперът е разпространен по целия свят и във всичките му кухни, включително и у нас, но тойе е не само вкусна, но и много питателна и здравословна храна. 

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Ползи от пипера

Чушките са нискокалорични, но са богати на витамини, минерали и антиоксиданти, така че консумацията им е пълна с ползи за нашия организъм, според изданието The Health Site.

Чушките са богати на желязо, но също така и на витамин С, който подобрява усвояването на желязото, така че те са чудесен съюзник в превенцията на анемията, причинена от дефицит на желязо, към която са особено склонни децата, жените в репродуктивна възраст и бременните жени.

Как да ускорите узряването на пипера?

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Чушките са пълни с антиоксиданти, включително витамини А и С, бета-каротин и фенолни съединения. Тези антиоксиданти могат да помогнат за предотвратяване на възпалителни състояния като някои видове рак, сърдечно-съдови заболявания и неврологични разстройства. Жълтият пипер има най-висока антиоксидантна активност.

Чушките съдържат витамин С, бета-криптоксантин, кверцетин и лутеолин, които имат противовъзпалителни свойства. Те могат да помогнат за облекчаване на симптомите и хроничния дискомфорт от възпаление, свързано с артрит, поради което чушките са в списъка с храни, които страдащите от артрит трябва да ядат често.

Сладкият пипер съдържа витамини С, В1, В2, В9, Р, РР и каротин, така че хората, страдащи от депресия, диабет, както и увреждане на паметта, безсъние и слабост, трябва да включат пипер в менюто. По съдържание на витамин С пиперът превъзхожда лимоните и касиса.

Аскорбиновата киселина се комбинира с голямо количество витамин Р и такава комбинация допринася за укрепването на кръвоносните съдове, намалявайки пропускливостта на стените им, йод, хром, сяра, кобалт, черен пипер е незаменим при анемия, нисък имунитет, ранна загуба на коса, остеопороза.

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

Съставът на пипера (както лют, така и сладък) включва алкалоида капсаицин, който всъщност придава характерния вкус на плода. Това вещество стимулира работата на стомаха и панкреаса, стимулира апетита, понижава кръвното налягане, разрежда кръвта и предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Поради ниското съдържание на капсаицин в сладкия пипер, за разлика от горчивия, той може да се консумира в големи количества, без да се притеснявате за стомаха си. Затова от сладкия пипер се използва за приготвяне на сок, който се препоръчва да се пие при диабет, както и за стимулиране на растежа на ноктите и косата.

Кога и как е правилно да се бере пипер?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес