Копривата се среща като плевел в много градини. Расте край плетове, пътища и горски полета. Но освен плевел, тя е изключително полезна билка. Използва се не само за приготвяне на чай, лечебн тинктури и отвари, но и за готвене. Но как нейният прием и консумация влияят на здравето и по-специално на нивата на пикочна киселина. Отговор на тези въпроси дава руският лекар Елена Топалова.
Коприва: вдига или сваля пикочната киселина
Първо и най-важно: копривата е приятел на страдащите от артрит и подагра, тоест мускулно-скелетна болка, се повлиява положително от копривата. За целта билката се прилага вътрешно и външно, според д-р Топалова. Тя допълва, че положителният ефект се дължи на способността на копривата да сваля пикочната киселина.
"Нанесете растението, предварително запарено, върху възпалените места, а също така пийте вечер инфузия, приготвена от него (1 супена лъжица суха билка се кисне в чаша вряща вода). При силна болка в ставите се препоръчва налагане на пресни листа от коприва.
Коприва: Как е правилно да се използва като тор в градината
Други ползи от копривата
"Тъй като копривата съдържа много желязо, тя е незаменима при анемия. Плюс това, инфузията ободрява, дава сила, полезна е за жени по време на менструация, но не и патологично кървене (в случая помага смес от овчарска торбичка и коприва в равни пропорции). В същото време копривата се справя и с проблеми в стомашно-чревния тракт: нормализира микрофлората и облекчава гаденето", казва експертът.
Лекарят допълва, че копривата е от полза и при хемороиди. В случая специалистът препоръчва компреси с хладка запарка от коприва, това ще намали болката и кървенето.
С тази здравословна супа от коприва - болест няма да ви хване
Богат е и минералният състав на билката: желязо, манган, сяра, мед, силиций, бор, никел, титан, калий, калций и други вещества. Всичко това обяснява защо копривата има общоукрепващо, тонизиращо, антисептично, отхрачващо, противовъзпалително, бактерицидно, ранозаздравяващо, кръвоспиращо, диуретично, холеретично, леко слабително, противогърчово и много други свойства.
Копривата е богата и на растителни протеини: 100 гр от растението съдържа около 5 гр протеин. Растението съдържа още витамини А, В6, В9, В12, С, К. Ето защо копривата се счита за мултивитаминно растение. Благодарение на богатия си състав се използва за профилактика и защита от различни заболявания. Но преди всичко – тя се използва за подпомагане на организма и укрепване на имунната система.
Вреди и противопоказания на коприва
Като се има предвид, че копривата насърчава съсирването на кръвта, трябва да се внимава с употребата й, тъй като предозирането може да доведе до тромбоза (образуване на плътни кръвни съсиреци).
На хората, които приемат лекарства от групата на антагонистите на витамин К (например варфарин), е строго забранени да приемат това растение.
Хората с разширени вени и особено бременните жени също трябва да се въздържат от него, тъй като повишеният тонус на матката може да провокира спонтанен аборт.
Народни рецепти с коприва, които лекуват от главата до петите
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!