Нелоялни търговци са заблуждавали потребителите за цените на продуктите и за произхода на хранителните продукти. Това са установили от Комисията за защита на потребителите по време на проверки, извършени в различни региони на страната в навечерието на Великден. За новите случаи разказа председателят на комисията Мария Филипова, която уверява, че при констатиране на нарушения се прилагат най- строгите възможни санкции.
"Бъдете особено внимателни при пазаруването около празниците и не се колебайте да подадете сигнал, когато видите, че правата ви на потребител са нарушени", съветва Филипова.
Припомняме, че наред с проверките на КЗП - от 7 април до Великден се провеждат и засилени проверки на БАБХ. Целта им е засилен контрол на традиционните продукти, които българинът слага на трапезата на великденските празници. Става въпрос за произхода на агнешкото месо, козунаците, великденски яйцай и боите за яйца. ОЩЕ: Търсете синия печат, ако искате българско агнешко
Търговците, които лъжат за цените
Инспекторите на КЗП продължават да констатират разминаване между обявените цени на етикети и брошури и цените, заплащани от потребителите на касите. Конкретно са установени случаи, при които хранителни продукти са били маркирани на по-високи цени, отколкото е посочено на етикетите върху стоките и в рекламните брошури.
В единия от проверените обекти, клиент е бил таксуван със значително по-висока цена за кашкавал от обявената на етикета, като впоследствие му е отказано възстановяване на разликата в цената.
В същия обект са открити и други продукти, рекламирани с намаления, при които на касата е маркирана по-високата, стара цена, въпреки че обявеното намаление на етикетите е изтекло.
В друг проверен обект са констатирани сходни нарушения – продукти, рекламирани в брошура с намалени цени, всъщност са били маркирани на касата на по-високи цени, отколкото е обявено в рекламните материали.
Ето защо - КЗП припомня, че търговците са длъжни да предоставят точна и ясна информация за цените на стоките.
Снимка: iStock
Търговци пробутват македонски чесън за български
В рамките на съвместна проверка между КЗП, Областната дирекция по безопасност на храните– Русе и НАП са установени случаи на подвеждаща информация, свързана с произхода на хранителни продукти, предлагани в търговски обект на територията на град Русе.
При проверката контролните органи констатираха, че на щанд в търговска зала се предлагат зеленчуци – чесън, бяло зеле и червено зеле – с обозначен произход „България“.
След изискване и анализ на съпътстващите доставни документи и сертификати за произход, се установи, че въпросните продукти реално са с произход от Испания и Република Северна Македония. Посочването на невярна информация относно произхода на хранителните продукти представлява нелоялна търговска практика по смисъла на Закона за защита на потребителите.
От КЗП обръщат вниманиее, че географският произход е съществен фактор при потребителския избор, особено когато се отнася до храни. Подобни действия могат да доведат потребителя до вземане на решение за покупка, което не би направил, ако беше предоставена точна и вярна информация. ОЩЕ: Български, полски и малко украински яйца на пазара: Какви предпочита българската домакиня?