Към края на март регистрираните безработни в страната са 156 335 души, а равнището на регистрираната безработица е 5,5%, съобщи Агенцията по заетостта. В сравнение със същия месец на 2024 г. се отчита спад от 0,3 процентни пункта, отбелязаха от ведомството. През април в страната са планирани18 трудови борси. Те се организират по предварителен график и дават възможност работодатели от различни сфери да представят своята дейност и да се срещнат с търсещи работа хора.
ОЩЕ: Ето къде в България безработните са най-много: Данни на НОИ
Продавачи, шофьори, работници в промишлеността и строителството, чистачи са сред най-търсените професии през изминалия месец.
Къде се търсят кадри?
Заявените свободни работни места на първичния пазар достигат 20 151, като най-голям дял от тях са в сферите на „Хотелиерство и ресторантьорство” (23,4%), „Преработваща промишленост” (17,6%), „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” (13,9%) и др.
През март 16 779 безработни лица са започнали работа, а с помощта на трудовите посредници реализация са намерили и 452 заети, учащи и пенсионери.
По линия на субсидираната заетост 2823 души от уязвими групи са стартирали работа, от тях 2756 са по проекти от Програма „Развитие на човешките ресурси 2021–2027“, съфинансирана от Европейския съюз.
ОЩЕ: "Сблъсък с реалността": Бизнесът търси кадри, но не намира
Над 7700 души са били мотивирани да се включат в пазара на труда, благодарение на работата на ромските и младежките медиатори и екипите в бюрата по труда.
През месеца са издадени над 15 300 ваучера за обучения, предназначени както за заети, така и за безработни лица. Тази мярка е още една стъпка към подобряване на квалификацията и конкурентоспособността на работната сила, посочиха от Агенцията по заетостта.