При 40% от пациентите сърдечната недостатъчност се проявява с ранни симптоми. Това състояние означава, че сърцето ви вече не е в състояние да изпомпва ефективно кръвта в тялото и в случая клетките не получават достатъчно кислород.
Може да бъде причинено от инфаркт или заболяване, наречено кардиомиопатия, но високото кръвно налягане излага на по-голям риск.
Експертите от Британската сърдечна фондация споделят, че 40 процента от пациентите със сърдечна недостатъчност имат симптоми, които „помагат за по-ранна оценка“.
Сърдечна недостатъчност - симптомът, който често се пренебрегва
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Симптом на сърдечна недостатъчност, който засяга краката
Според NHS един от най-честите симптоми на сърдечна недостатъчност са подути глезени и крака, причинени от „натрупване на течност“ (медицински наричан оток), съобщава The Mirror.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„Обикновено пациентите се чувстват по-добре сутрин и състоянието им може да се влоши по-късно през деня“, допълват от организацията.
"Ако единият или и двата ви глезена, стъпалото или краката са подути и не се подобрят след няколко дни или се влошат – трябва да се свържете с личния си лекар. Разбира се, отокът не е само признак на сърдечно заболяване и може да бъде провокиран от по-лек проблем като изкълчване или ухапване от насекомо. Това обаче може да е и предупредителен знак за кръвен съсирек или инфекция, така че е важно да наблюдавате проблема и да потърсите медицинска помощ, ако продължава", съветват още експертите от NHS.
Отокът може да бъде причинен от стоене или седене в една и съща позиция твърде дълго, наднормено тегло или бременност и прием на определени лекарства като стероиди или антидепресанти. Следователно NHS препоръчва леки упражнения и повдигане на краката преди посещение при лекар.
Предупредителните признаци на сърдечна недостатъчност могат да варират от човек на човек и могат да започнат внезапно или да се „развият постепенно“ в продължение на седмици или дори месеци. Други предупредителни знаци, за които трябва да внимавате, включват:
- Задух. Това може да се случи след активност или докато си почивате. Състоянието често се влошава при лягане.
- Умора
- Чувство на замаяност
- Припадък
По-рядко срещани симптоми като депресия, тревожност, хрипове и загуба на апетит също могат да се появят при наличието на коментираното заболяване. Отново, ако наблюдавате влошаване или постоянни симптоми - свържете се с личния си лекар, съветват още експертите от организацията, цитирани от изданието.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!