Терминът "псевдодеменция" е въведен за пръв път от психиатъра Лесли Килох през 1961 г., за да опише група пациенти, при които се наблюдават симптоми, наподобяващи деменция, но без свързаната с нея мозъчна патология. Често срещани причини за псевдодеменция са депресия, тревожност, стрес и други психиатрични разстройства. Тези състояния могат да влошат когнитивните функции, което води до загуба на паметта, дезориентация и затруднена концентрация - симптоми, които са налице и при деменцията.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Кога симптомите на деменция не са деменция?
Съществува понятие за псевдодеменция. Това е психично разстройство, което се развива вследствие на стрес, психологическа травма.
Каква е разликата между псевдодеменцията и истинската деменция?
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
За разлика от истинската деменция, която може да бъде забавена, но не и излекувана, при псевдодеменцията нарушенията на паметта, вниманието и когнитивните способности могат да бъдат напълно елиминирани.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Деменцията е свързана с процеса на разрушаване на нервните тъкани, т.е. тя има коренно различна природа. Псевдодеменцията е функционално разстройство, при което централната нервна система не се променя структурно по никакъв начин.
5 златни правила за предпазване от деменция
Диагностицирането на псевдодеменцията изисква внимателна оценка, за да се разграничи от истинската деменция. За да се изключат неврологични нарушения и да се установят основните психиатрични състояния, често се използват психологически оценки, сканиране на мозъка и преглед на медицинската история.
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Лечението на псевдодеменцията е насочено към отстраняване на първопричината, като например лечение на депресия или овладяване на тревожността. При подходяща терапия и подкрепа много хора с псевдодеменция получават значително подобрение на когнитивните функции и цялостното си благосъстояние. Въпреки това бързата диагностика и намеса са от решаващо значение за предотвратяване на по-нататъшното влошаване и подобряване на прогнозата.
Друга разлика е възрастта. При псевдодеменцията тя може да бъде на всякаква възраст. Докато истинската, по правило, започва след 60-годишна възраст.
Деменция - този симптом се появява по време на хранене
Как се проявява псевдодеменцията?
- Безпокойство. Това е най-ранният симптом.
- Подозрителност.
- Агресивност.
- Немотивиран страх.
- Дезориентация във времето и пространството.
- Нарушения на съня.
- Влошаване на краткосрочната и дългосрочната памет.
- Намалена скорост на мислене.
- Разстройство с дефицит на вниманието.
Въпреки че симптомите могат да се проявят много остро, прогнозата при правилно квалифицирано лечение, когато става въпрос за псевдодеменция, е благоприятна.
Как се диагностицира и лекува псевдодеменцията?
Необходима е консултация с психотерапевт. Понякога се налагат допълнителни изследвания, като ЯМР, компютърна томография на мозъка, ултразвук на шията и мозъчните съдове, ЕЕГ.
За лечение лекарят може да назначи медикаментозна терапия, физиотерапия и психотерапия. Интегрираният подход е важен, след което лечението средно отнема около седмица. Психотерапията е необходима не само като част от лечението, но и има за цел да предотврати повторната поява на това състояние в бъдеще.
След терапията няма последствия от заболяването.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.