Това растение помага при лечението на една от най-страшните болести

02 май 2021, 06:20 часа

Авокадото е хранителен продукт за милиони, но ново проучване установява, че тези вкусни плодове могат да имат и някои допълнителни лечебни ползи. Изследователи от университета в Гуелф, Канада, откриха нова съставка в авокадото, която според тях може да отвори вратата към по-добро лечение на левкемия.

Още: Салата от глухарче: Какви са ползите от нея и как да я приготвите правилно

Още: 5 "лоши" храни, които свалят холестерола

По-конкретно, тази съставка изглежда може да атакува ензим, който е от решаващо значение за растежа на раковите клетки, пише „Стъди Файндс“.

Изследователите са насочили вниманието си към остра миелоидна левкемия (ОМЛ), която лекарите наричат най-опасната разновидност на рака на кръвта. Повечето хора с диагноза ОМЛ са на възраст над 65 години и само около 10 процента оцеляват в продължение на пет години след диагностицирането.

Важно е, че левкемичните клетки съдържат големи количества ензим, наречен VLCAD, който помага при метаболитните процеси.

Още: Лекар: Това са скритите причини за косопада, които всеки трябва да знае

Още: Наистина ли е полезно изгарянето от коприва?

„Клетката разчита на този път, за да оцелее“, казва д-р Пол Спагнуоло, от Департамента по хранителни науки, в университетско съобщение. "Това е първият път, когато VLCAD е идентифициран като мишена при всякакъв рак."

Спагнуоло и неговият екип тествали различни нутрицевтични съединения в опит да намерят каквото и да е вещество, способно да се бори с VLCAD.

„И така, най-доброто бе открито в авокадото“, отбелязва Спагнуоло.

„VLCAD може да бъде добър маркер за идентифициране на пациенти, подходящи за този вид терапия. Той може да бъде и маркер за измерване на активността на лекарството“, продължава той. „Това поставя началото на евентуалната употреба на тази молекула в клинични изпитвания върху хора. Налице е стремежът да се намерят по-малко токсични лекарства, които могат да се използват."

Още: За колко време минава секнат кръст?

Още: Лекар: Това е новата норма на кръвното, забравете за 120/80

В момента около половината от всички възрастни пациенти с ОМЛ се нуждаят от палиативни грижи. Други избират химиотерапия, но това често носи повече вреда, отколкото полза.

„Завършихме човешко изследване с тази съставка като орална добавка и успяхме да покажем, че значителни количества се понасят доста добре“, заключава Спагнуоло.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес