Здравето на мозъка може да се повлияе положително от консумацията на определени подправки. Например, пиперът или канелата не са само ароматизиращи добавки. Консумацията на правилните храни, в това число и подправки, може не само да подобри здравето на мозъка ви, но и да подобри паметта, концентрацията и когнитивните ви способности.
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Пет подправки задължително трябва да бъдат включени в диетата, за да поддържат здравето на мозъка. Това са черен пипер, канела, джинджифил, индийско орехче и куркума, според изданието Тhe Health Site.
Най-добрите плодове за мозъка са тези
Топ 5 на най-добрите подправки за мозъка
Черен пипер - основният компонент в пипера, който носи на мозъка, е веществото пиперин. Подобрява паметта, когнитивните функции и повишава активността на процесите, протичащи в мозъка.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Канела - полезна е не само за мозка. Ако се консумира всеки ден, можете да предотвратите развитието на диабет, да нормализирате нивата на кръвната захар и да намалите инсулиновата резистентност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Джинджифил - съдържащият се в него гингерол е антиоксидантно и противовъзпалително средство, подобрява когнитивната функция, намалява риска от възпаление и ефектите от стреса.
Индийско орехче - съдържа миристицин, вещество, отговорно за подобряване на паметта и предотвратяване на дегенерация на нервните пътища.
Куркума - куркуминът е вещество, което е противовъзпалително и антиоксидантно. В същото време куркумата е полезна за черния дроб.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Активните съединения, отговорни за лечебните свойства на куркумата, са куркуминоиди, които съставляват 3% от общото тегло на корена или стъблата. Най-изследваният от тях е полифенолът куркумин. Изследователите са идентифицирали две от основните му свойства: антиоксидантна активност и противовъзпалителен ефект. Всички разнообразни биологични дейности на куркумина произтичат от тези свойства.
В лабораторни изследвания в епруветки и върху клетъчни линии учените са успели да докажат, че куркуминът може да унищожи свободните радикали и да подобри активността на вътрешните антиоксидантни ензими на тялото. Това свойство на куркумина заслужава внимание, тъй като според съвременните данни свободните радикали могат да имат отрицателен ефект върху тялото и да причинят развитието на невродегенеративни, сърдечно-съдови и онкологични заболявания.
Противовъзпалителният ефект на куркумина също е изследван в лабораторни изследвания. Способността му да намалява възпалителния отговор косвено предполага ефективността на куркумина при лечението на много хронични заболявания, например захарен диабет, алергични реакции, сърдечни и съдови патологии.
Освен това, в лабораторни експерименти, куркуминът демонстрира способността да се бори с рак, артрит, хипертония, астма и други заболявания.
Проучване: Тази подправка забавя стареенето на мозъка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!