Когато американският президент Доналд Тръмп разкри нивото на търговските мита, с които ще се сблъскат страните по света от САЩ, нациите в Южна Америка въздъхнаха с облекчение. Каква е причината? Първоначално само Гвиана и Венецуела бяха засегнати от по-високи нива съответно от 38% и 15%, преди те впоследствие да бъдат намалени до 10%. Това се случи, когато Тръмп реши да спре повишените лихвени проценти за почти всички страни за 90 дни. Изключенията са Китай, който е засегнат със 145%, и Канада и Мексико, които все още имат 25% мита върху някои износни стоки за САЩ. Още: До две-три седмици: Тръмп заплаши Китай с нови мита
Как може да спечели Южна Америка?
Още: Пекин на нож срещу Тръмп: Никакви преговори без пълна отмяна на митата
Коментатори, които описват това като победа за Южна Америка, твърдят, че по-високите тарифи на САЩ за Китай, Канада и Мексико могат да направят южноамериканските стоки по-привлекателни за купувачите от САЩ и света. Южна Америка е богата на суровини. Най-големите й икономики - Бразилия и Аржентина - са големи износители на соя и петрол, както и, в случая на Бразилия, на желязна руда, използвана в производството на стомана.
Още: Apple мести производството на iPhone от Китай в друга държава
Огромните мита на САЩ върху китайските стоки и ответните 125% от Китай върху вноса от САЩ може да създадат възможности за южноамериканските износители. Например Бразилия може да увеличи износа на селскостопански продукти за Китай, за да замени предишните доставки от САЩ. Китай вече е най-голямата експортна дестинация на Бразилия, следвана от САЩ.
В цялата работа обаче има и прецедент. Когато Тръмп удари Китай с мита по време на първия си мандат, Китай пренасочи някои покупки на стоки от САЩ към Бразилия, като по този начин увеличи износа на бразилска соя. И така, наричането на митата на Тръмп явна „печалба“ или „загуба“ за Южна Америка прекалено опростява една сложна ситуация. Особено ако Тръмп обяви през юли, че всички страни с изключение на Китай, Канада и Мексико ще продължат на 10%.
Източник: BBC
Още: Необичаен ход в цената на петрола след новини за търговската война