Топ 10 рискови фактора за здравето

28 март 2022, 14:30 часа

Специалисти от Медицински център на Университета Рочестър публикуваха на официалния си сайт рисковите фактори за здравето. Някои от тях се определят от средата, в която живеем, здравеопазването, но основните рискове зависят от нас.

Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко

Още: Колко калории има в една ябълка?

Рискови фактори за здравето

Ето кои са те и как може сами да си помогнем:

1. Физическа активност и здравословно хранене

Специалистите посочват, че физическата активност предотвратява или забавя развитието на определени заболявания, включително някои видове рак, сърдечни болести, диабет. Физическото движение и добрата храна облекчават депресията и повдигат настроението. И обратно, липсата на активност води до преждевременно стареене. Ако не може да спортувате, ходете пеша колкото може повече. Включвайте в ежедневното си меню повече сурови плодове и зеленчуци и избягвайте “празни” храни - снакс, чипс, захарни и тестени изделия, пица.

Още: Лекари: Тази въглехидратна храна регулира кръвната захар

Още: И възрастните спят с плюшени играчки: Експерти разкриват ползите за психичното здраве

Искате богатство и здраве! Трябва да имате тази БИЛКА в дома си!

2. Наднормено тегло и затлъстяване

Излишните килограми увеличават вероятността от смъртни случаи от хипертония, диабет тип 2, коронарна болест на сърцето, инфаркт, жлъчка, остеоартрит, сънна апнея, дихателни проблеми, дислипидемия и др. 

3. Тютюнопушене

Още: Болка в гърдите: Какво може да означава?

Още: Билкови запарки за здрави кости: Естествен начин за по-добро усвояване на калция

Всеизвестна е вредата от цигарите върху човешкото здраве. Всяка година се провеждат многобройни кампании, чиято цел е да разясни на пушачите всички възможни рискове от цигарите с цел да преустановят пушенето. По данни на Световната здравна организация всяка година в света умират над 6 милиона души от заболявания, причинени от употреба от тютюн. В България броят на смъртните случаи е около 17 хиляди.

4. Злоупотреба с алкохол и наркотични вещества

Обикновено свързваме използването на наркотични вещества с по-млади хора. Имаме предвид не само наркотици, но и всякакви вредни медикаменти. Смесването (съзнателно или неволно) на силни лекарства, може да доведе до фатални инциденти. Същото важи и за алкохола от всякакъв тип.

Здраве и добра форма, всичко в едно - ето как

5. ХИВ/СПИН

От 11 до 15% от случаите на СПИН в САЩ са сред хора над 50 години. Между 1991 и 1996 г. броят на заразени със СПИН над 50-годишна възраст се е увеличил два пъти по-бързо отколкото сред по-младите. По-възрастните хора не използват презервативи, имунната им система отслабва с времето и ХИВ симптомите (умора, загуба на тегло, деменция, обриви по кожата, подути лимфни възли) наподобяват симптомите на напредналата възраст. Както и при проблема с наркотиците, стереотипите, че в по-късна възраст хората не правят случаен секс и не използват наркотици, спомага проблемът да остане трудно разпознаваем. 

6. Психическо здраве

Деменцията не е част от процеса на остаряване. Деменцията може да бъде причинена от болести, реакция към медикаменти, проблеми със зрението и слуха, инфекции, хранителни разстройства, диабет и бъбречна недостатъчност. Съществуват много форми на деменция (вкл. болестта на Алцхаймер), а някои от тях може да са временни. С точната диагноза идват лечението или поне облекчаване на състоянието. Най-разпространеното психическо неразположение в по-късна възраст е депресията. Ако остане нелекувана, депресията дори може да доведе до самоубийство. Ето един изненадващ факт: броят на случаите на самоубийства при възрастни бели мъже е по-голям от всяка една друга възрастова група

7. Травми и битови инциденти

Сред травмите паданията заемат водещо място. Един на всеки трима души над 65 години пада всяка година. Стратегиите за намаляване случаите на инциденти включват физически упражнения за поддържане на баланс и издръжливост. Битовите инциденти също не са за подценяване. Внимавайте с електрическите уреди у дома и тяхната експлоатация.

Лекар: Тези 3 съставки са тайната на здравето и младостта

 8. Качество на околната страна

Макар замърсяването на околната среда да засяга всички, проучванията сочат, че най-потърпевши са хора с ниски доходи, расови и етнически малцинства, както и по-възрастните хора.

9. Имунизация

Грипът и пневмонията се сред топ 10 смъртни заплахи при възрастните. От голямо значение е ваксинацията срещу грип. Пневмонията си остава една от най-сериозните инфекции особено сред жените и възрастните хора.

10. Достъп до здравни грижи

Повечето хора не полагат достатъчно грижи за здравето си. Препоръчително е редовно да си правите профилактични прегледи, особено, ако имате генетична предразположеност към определени заболявания. Колкото по-рано се диагностицира някое здравословно неразположение, толкова по-голяма е вероятността да се излекува навреме.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес