С възрастта метаболизмът намалява, което се отразява на благосъстоянието на човека и наддаването на тегло. Диетологът д-р Нанавати изброява две групи продукти: тези, които спомагат за ускоряване на метаболизма, и тези, които го забавят. В първата група експертът включва 4 продукта, които подсилват максимално метаболитната активност - това са листни зеленчуци, свежи плодове, чай и люти чушки.
4 продукта за максимално ускоряване на метаболизма
Спанак, рукола, киселец – листните зеленчуци съдържат големи количества магнезий и желязо, които помагат за производството на енергия. За да извлечете максимална полза от листните зеленчуци, диетологът препоръчва да ги комбинирате с домати, лимон и други храни, съдържащи витамин С.
Този навик след обяд забързва метаболизма, сваля захарта и подобрява настроението
Плодовете съдържат антиоксиданти. Антиоксидантите неутрализират действието на свободните радикали, които повишават риска от хронични заболявания и съкращават продължителността на живота. Плодовете също са богати на фибри, които са необходими за функционирането на стомашно-чревния тракт.
Чай - този продукт е друг източник на антиоксиданти. Помага за нормализиране на кръвното налягане, ускорява метаболизма и подпомага разграждането на мазнините. А кофеинът, който се съдържа в чая, е допълнителен източник на енергия. Шампионът по количество полезни вещества е зеленият чай без изкуствени аромати и подсладители. Можете да добавите резен лимон или любимите си горски плодове към чая.
Лекар: Това е най-лошото време за обяд, ако искате да отслабнете, здравен съвет за деня, 8 февруари
Лютите чушки също ускоряват метаболизма. В умерени количества са полезни за сърдечно-съдовата система, намаляват възпалението и помагат за отстраняването на храчките от белите дробове.
Какво забавя метаболизма?
Лекарят препоръчват премахване или да минимизирате консумацията на храни с високо съдържание на захар и трансмазнини:
- чипс и снаксове;
- сладкиши, десерти;
- сода и сокове;
- консерви.
Други храни, насърчващи отслабването и метаболизма
Ананасът съдържа диетични фибри, които подобряват чревната перисталтика и подвижността. Плодът също така съдържа 80% от дневната нужда от витамин С. Ананасът се консумира за подобряване на здравето на сърдечно-съдовата система и укрепване на костната тъкан.
Веществото бромелаин, което е част от състава на плода, помага за правилното и лесно храносмилане на месни ястия, тъй като насърчава разграждането на животинските протеини.
Калоричното съдържание на плода не надвишава 49 ккал на 100 гр. Ананасът може да се консумира като част от диети, монодиети и в дни на гладуване. Насърчава загубата на тегло чрез премахване на излишната течност и също така улеснява храносмилането на тежки храни.
Кокошите яйца се усвояват от организма на 97%. Те съдържат витамини B, K, PP, H, F, E, C, D, както и натрий, фосфор, калий, сяра, йод, манган, калций. Яйцата помагат за укрепване на костната тъкан, подобряват работата на сърдечно-съдовата система, нормализират функцията на черния дроб, имат благоприятен ефект върху паметта и настроението.
Калоричното съдържание на яйцата е 47 kcal на 100 гр, като в същото време, поради високото съдържание на протеини, яйцата са отлични за задоволяване на глада. Яйцата съдържат биотин, вещество, което помага за разграждането на мазнините. За отслабване е по-добре да ядете варени яйца или под формата на омлет, като добавите пресни зеленчуци и билки. Но е по-добре да избягвате пържени яйца - това не е най-добрият начин за готвене на яйца за отслабване.
Пъпешът съдържа 90% вода: може да поддържа тялото в добра форма през лятото. Ниското съдържание на калории - от 28 до 37 kcal, в зависимост от сорта, прави този продукт един от най-диетичните. Диетологът препоръчва включването на пъпеш в диетичното меню и седмичните дни на гладно. Оптимално е плод от 1,5 кг да се раздели на 5-6 части и да се консумира на равни интервали, като се пие много вода.
Плодът съдържа моно- и дизахариди, микроелементи - цинк, желязо, магнезий, флуор, както и витамини от група В, които укрепват здравето на нервната система. Витамините А, С и Е спомагат за подобряване състоянието на кожата, косата, ноктите и имат благоприятен ефект върху имунната система.
Здравен съвет за деня, 25 януари: Лекар: Яжте ги всеки ден, това са най-добрите храни за метаболизма
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!