Много хора обичат пикантната храна, но е важно да запомните, че яденето й не винаги е безопасно. В някои случаи подправките могат да бъдат строго противопоказани. Въпреки това учените са установили, че някои видове люти чушки могат да намалят риска от развитие на сърдечни заболявания и дори деменция.
Още: Прекалихте с храната по празниците? Ето как да върнете кръвното и холестерола си в норма
Още: Следпразнично: Билков чай от 3 съставки, който ще разтовари храносмилателната система
Подправката, която предпазва сърцето и пази от деменция
Скорошно проучване, публикувано в British Journal of Nutrition, установи, че пикантните храни могат да имат ползи за здравето. В него са участвали повече от 50 хиляди души, които са били запитани колко често ядат пресни и сушени люти чушки, както и сосове от лют червен пипер. Резултатите показват, че тези, които ги консумират поне веднъж седмично, имат 13% по-нисък риск от развитие на исхемичен инсулт в сравнение с тези, които избягват тези храни.
Лекар: Тази подправка действа като аспирин
Допълнително проучване, проведено в Медицинския университет в Гуанси (Китай), установи, че редовната консумация на пикантни храни намалява риска от запушване на червата с почти 20%. Този ефект е особено изразен при хора със затлъстяване.
Още: Болка между лопатките: Какво я причинява?
Смята се, че полезните свойства на лютите чушки се дължат на действието на капсаицина, вещество, което придава характерната пикантност на чилито. Ускорява метаболизма и го ускорява с около 8%.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Винаги слагайте в кафето това за подобряване на метаболизма, здравен съвет за деня, 2 януари
Още: Какво означава компулсивно преяждане и как да се справим с него?
Дори след инсулт приемът на капсаицин може да има положителен ефект. Друго проучване, публикувано в Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases през 2019 г., установи, че пациентите, които приемат добавки, съдържащи това вещество, са по-малко склонни да получат дисфагия, нарушение на преглъщането.
Проучване, представено на конференцията на Американската сърдечна асоциация през 2020 г., установи, че редовното ядене на люти чушки намалява риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания с 26%. Това може да се дължи на намаляването на възпалението в кръвоносните съдове поради капсаицин. Продукта дразни носната лигавица и помага при настинки.
Американски учени предупреждават, че при оценката на ползите от лютия пипер трябва да се вземат предвид различни фактори, например количеството му. Прекомерната консумация на пикантни храни може да наруши паметта и когнитивните функции и да увеличи риска от увреждане на мозъчните клетки.
Още: Най-добрите храни за махмурлук – какво да ядем и пием, за да се върнем във форма?
Когато ядете пикантна храна, тялото ви произвежда ендорфини и настроението ви се подобрява. Подправките, особено лютите и огнените, са естествени антибиотици. Например, чили, черен пипер и сушен чесън, поради съдържанието на капсоицин, пиперин и алицин, са в състояние да се борят с вируси и вредни микроорганизми, които са навлезли в назофаринкса и устната кухина.
Ароматните зелени билки съдържат антиоксиданти, необходими на тялото, които помагат за намаляване на вредите от канцерогените, които се появяват по време на процеса на готвене и се борят с процеса на стареене на тялото.
Учени: Тази подправка ударно сваля кръвната захар
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!