Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тази храна е най-добрият заместител на картофите и ориза - топи мазнините и чисти захарта от кръвта

03 август 2023, 17:58 часа

Омръзнало ви е от картофите и ориза или просто търсите по-здравословен вариант за гарнитура, която не само топи мазнините, но и чисти тялото от излишната кръвна захар. При отслабване и поддържане на здравословен начин на живот експертите по хранене съветват да обърнете внимание на булгура. Тази зърнена храна е направена от твърда пшеница, която съдържа голямо количество фибри, според руския диетолог д-р Елена Соломатина.

Още: Най-добрите храни за махмурлук – какво да ядем и пием, за да се върнем във форма?

Още: Здравен съвет за деня, 1 януари: Лекар: Пийте ги след преяждане, това са най-добрите чайове за храносмилането

Фибрите са тези, които ще премахнат излишните мазнини и излишната захар от тялото ви. Освен това те ще подпомогнат за прочистване на червата и подобряване на микрофлората, казва още експертът. 

Булгур - гарнитурата, която сваля захарта и топи мазнините

Въвеждането на булгур в диетата ще помогне за облекчаване на възпалението в тялото, намаляване на риска от развитие на онкологични заболявания, деменция и диабет. Тази зърнена храна е богата на магнезий, витамини от група В, калий, бета-каротин. Нейните полезни свойства не са за подценяване. Освен всичко друго, булгурът укрепва сърдечно-съдовата система, ендокринната, нервната и имунната система.

Чаят от това цвете пречиства черния дроб, сваля кръвно и захарта

Още: Лекар: Яжте тези храни след празниците и червата ви ще работят като часовник, здравен съвет за деня, 1 януари

Още: С този лесен трик след ядене ще регулирате кръвната захар

Тази зърнена храна запазва почти всички полезни свойства на пълнозърнестите храни. Произвежда се от твърда пшеница. Нейният гликемичен индекс е нисък, което позволява да се използва при диабет, инсулинова зависимост и загуба на тегло. Въпреки че е доста калоричен, булгурът се съчетава добре със зеленчуци, зърнените култури засищат тялото ни за дълго време. Съдържа витамини от група В, фибри, които помагат за премахване на излишния холестерол, почистват червата и предотвратяват запек.

Грубите диетични фибри в състава му не се усвояват от човешкото тяло. Те абсорбират излишната течност и улавят токсините, като по този начин ги извеждат навън. Тоест булгурът е вид четка за стомаха.

Освен за хора с диабет, този продукт се препоръчва и при камъни в жлъчката, както и при болестта на Алцхаймер.

Още: Знаете ли как влияе сиренето върху холестерола?

Още: Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане

Витамините от група В в състава му нормализират функционирането на нервната система, облекчават раздразнителността и стреса. Витамин Е, който се съдържа в тези зърна, подобрява състоянието на косата, кожата и ноктите. Манганът участва в образуването на серотонин, хормона на радостта. Затова една порция булгур винаги подобрява настроението.

Сложните въглехидрати дават на тялото много енергия и потискат глада за дълго време. Булгурът има и противовъзпалителни свойства, така че зърнените храни от тази зърнена култура са особено полезни по време на настинка.

Още: Ендокринолог: Тази закуска сваля кръвната захар

Вреда от булгура

Булгурът е противопоказан при хора, които са диагностицирани с алергии към зърнени храни и глутен. Също така, не се увличайте по тази зърнена култура, ако имате гастрит или слаб стомах. Тялото просто не може да се справи с голямо количество фибри.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес