Доживяването до 100 години е сравнително рядко явление. Според Business Insider продължителността на живота се влияе от гените, околната среда и късмета, но изборът на начин на живот също има значение. Много от столетниците, за които съобщава изданието, ядат много пресни, пълноценни храни и не много месо. Например 102-годишната Дебора Секели е била пескетарианка през целия си живот. Тя също отглежда собствени зеленчуци в ранчо в Мексико. Пескетарианството е вид частично вегетарианство, при което хората ядат риба и други морски дарове и могат също да консумират яйца и млечни продукти, но избягват месото.
Храни за дълголетие
Пърл Тейлър, също на 102, казва, че следва вегетарианска диета, но понякога все още яде месо. Освен това тя прави собствена домашна зелена напитка, която съдържа корен от целина, алое, магданоз, джинджифил и вода.
Това е сиренето, което столетниците консумират всеки ден
Но вторият най-възрастен жител на Ню Йорк Луис Жан Синьоре, който вече е на 112 години, се придържа към средиземноморска диета, богата на плодове, зеленчуци, варива и зехтин.
Изданието отбелязва, че средиземноморската диета се счита за най-здравословния начин на хранене и изследванията я свързват с подобряване на здравето на сърцето, загуба на тегло и предотвратяване на когнитивен спад.
Освен това дълголетниците предпочитат да готвят у дома, вместо да ядат преработени храни. Например 101-годишният Уилям от Торонто готви всичките си ястия у дома, като използва много сардини, което според него е тайната на дълголетието му.
101-годишният Джак Ван Нордхайм също никога не е харесвал бързо хранене. Вместо това мъжът предпочита прости домашно приготвени ястия, като например варено пиле.
8 храни, които японците ядат всеки ден за дълголетие
Много японски столетници също се хранят, докато не са сити на 80%.
Жена, чиято прабаба е била вторият най-възрастен човек в Япония, споделя пред изданието, че нейният знаменит роднина никога не е ял твърде много или е изял цял шоколадов блок наведнъж.
Най-старият мъж в Ирландия се придържа към същия принцип. 108-годишният Мартин Макевили карал колело редовно до 99-годишна възраст и споделя, че всичко трябва да се прави умерено. За МакЕвилия това означава да пие алкохол само в неделя вечер.
Напитката на столетниците - 2 чаши на ден са достатъчни
Но не бива да мислите, че дълголетниците се отказват от всичко и се ограничават, пише изданието. Кейн Танака, вторият най-възрастен човек в историята, който доживя до 119 години, се наслаждаваше на бутилка Coca-Cola всеки ден.
Дебора Секели понякога си е позволявала консумацията на сладолед с кафе, а Джак Ван Нордхайм отдава дълголетието си на ежедневната консумация на черен шоколад и мед.
Други храни за дълголетие
„Плодовете, и по-специално боровинките, са на първо място в моя списък с храни за дълголетие. Богати на витамини А, С, К и минерали като манган, горските плодове поддържат здрава кожа, кости, сърце и мозък. Те имат естествено сладък вкус,“ въпреки ниското им съдържание на захар, плодовете са достъпни и универсални“, казва диетологът Карен Къмингс-Палмър.
Три навика на хората, които живеят до 100 години
Тя препоръчва да се ядат пресни или замразени плодове. Достатъчно е няколко пъти седмично да ядете шепа различни горски плодове.
„Ядките (бадеми, лешници, орехи, кашу, шамфъстък, макадамия и бразилски орехи) и семената (като тиквени или слънчогледови) са богати на Омега-3, фибри, калций, магнезий и цинк и са отличен източник на здравословен живот -дава енергия за кожата и мозъка“, допълва диетологът.
Тя препоръчва добавянето на малка шепа сурови орехи към супи, яхнии и салати. Или ги запържете леко с малко зехтин и поръсете с хималайска сол за вкусна алтернатива на закуските, които обикновено се сервират с напитки.
„Зеленолистните зеленчуци, особено спанак и зеле, са отлични източници на лутеин и зеаксантин, антиоксиданти, които играят основна роля в естествената защита срещу ултравиолетовите лъчи, и трябва да се консумират умерено“, добавя Карън.
Диетологът препоръчва да напълните чинията си до половината със зеленолистни храни.
„Гъбите са богати на мощни антиоксиданти като ерготионеин и глутатион, които насърчават клетъчната регенерация и когнитивната функция, като същевременно осигуряват подкрепа на черния дроб“, казва Къмингс-Палмър. Тя отбелязва, че те са универсална съставка, която трябва да бъде включена в диетата ви три до четири пъти седмично.
Ядката, която всички столетници ядат
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист