Ако винаги се събуждате по едно и също време през нощта, това явление може да се обясни с помощта на така наречения „органен часовник“.
Какви заболявания издава редовното нощно събуждане в определен час?
„Ако се събуждате в определен час всяка вечер, независимо от времето за сън, трябва да обърнете внимание на това и да наблюдавате симптомите, които имате“, споделя руският лекар д-р Татяна Захарова.
Събуждане в периода 23:00-01:00 - това издава проблеми с жлъчен мехур. През това време пулсът, кръвното налягане и нивата на кортизол спадат, а кожата се възстановява.
Щипка от тази подправка ще ви избави от безсънието
„Това, което оказва особено негативно влияние върху организма е консумацията на алкохол и нездравословна храна точно в този период“, споделя експертът.
Събуждане в 1-3 часа - това издава проблеми с черния дроб. През тези часове черният дроб премахва токсините от тялото - ако сте пили твърде много вечерта, вероятно ще се въртите в леглото по това време.
Отказ от алкохола и консумацията на зелен чай преди лягане може да помогне в случая.
Събуждане 3-5 сутринта - това издава проблеми с белите дробове. През този период те се самопречистват - спането на отворен прозорец може да подпомогне този процес.
3 напитки, които НЕ трябва да пиете вечер, ако страдате от безсъние
„Всеки, който често се събужда с кашлица по това време, трябва да се замисли как работят белите му дробове: възможно ли е проблемът да е в цигарите или съществуваща алергия“, споделя лекарят.
Събуждане в 5 сутринта може да издава проблеми с червата. През този период започва повишено отделяне на кортизол. Той също така стимулира червата. Изпиването на чаша топла вода сутрин ще подпомогне храносмилането и ще ви помогне да започне деня си с лекота.
"Органният часовник може да показва здравословни проблеми. Има обаче и други причини, поради които винаги се събуждате в определен час", казва лекарят.
Ако страдате от безсъние и косопад, яжте по 2 лъжици от това
Все пак не трябва да се изключват органични причини. Според лекаря това може да са:
- Рефлукс в ранните сутрешни часове поради повишена стомашна киселина;
- Затруднен приток на кислород към белите дробове поради свиване на бронхите;
- Хъркане;
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!