Консумирането на богати на антиоксиданти храни помага за намаляване на риска от много заболявания с напредване на възрастта - такива, засягащи от сърцето до мозъка. Диетологът Лиза Ричардс препоръчва ежедневната консумация на ягоди за забавяне на стареенето и намаляването на риска от тези заболявания. Тези плодове са богати на фибри, антиоксиданти и много други полезни вещества.
Ягоди за забавяне на стареенето
„Антиоксидантите, открити в ягодите, включително витамин С, антоцианини и кверцетин, помагат за неутрализиране на вредните свободни радикали, които допринасят за оксидативен стрес и увреждане на клетките“, обяснява диетологът.
Когато тялото е защитено от оксидативен стрес, процесът на стареене може да се забави и рискът от развитие на заболявания намалява, казва тя.
Тайната на младата кожа - яжте всеки ден по 2 лъжици от това
„Чрез намаляване на оксидативния стрес, тези антиоксиданти помагат за предотвратяване на увреждане на ДНК и възпаление, което е ключов фактор в процеса на стареене“, казва експертът.
Редовната консумация на ягоди също насърчава здравето на кожата, като стимулира синтеза на колаген и предпазва от увреждане от слънцето. Освен това този плод е нискокалоричен, богат на фибри и витамини.
Основният двигател на имунитета в ягодите е витамин С. Той помага на тялото да произвежда специални антитела, които се борят с инфекциите и възпаленията. Дневната му норма е 90 mg за мъже и 75 mg за жени. В 100 гр ягоди той е почти 60 мг.
Понастоящем ролята на много хранителни вещества в състава на тези плодове е добре разбрана. Някои от тях подобряват здравето на сърцето, понижават нивата на кръвната захар и помагат за предотвратяване на различни възпалителни процеси.
"Дисбалансът в регулирането на кръвната захар води до различни хронични заболявания, включително диабет тип 2. Ягодите изглежда забавят усвояването на глюкозата и намаляват инсулиновите скокове след ядене на богата на въглехидрати храна. Експертите стигнаха до тези изводи въз основа на резултатите от експеримент, при който пациенти ядат високовъглехидратни ястия заедно с пюрета от горски плодове", казва още експертът.
Ягодите са богати на йод и фитохимикали, които поддържат нервната система. Например, доказано е, че калият, който също се намира в тези червени плодове, активира различни клетъчни функции и също така насърчава притока на кръв към съдовете на мозъка. Консумацията на храни, богати на различни видове флавоноиди, според проучвания може да забави скоростта на когнитивния спад, особено при по-възрастните хора.
Още: Лекар: Хората, които ядат тези зеленчуци, остаряват по-бавно
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!