Септември е сезонът на смокините и е време да им се насладите. Д-р Юлия Зотова коментира техните полезни свойства и влиянието на консумацията им върху нивата на холестерола. Плодът е богат на здравословни диетични фибри, които са необходими не само за здравето на червата. Фибрите също помагат за намаляване на нивото на "лошия" холестерол в кръвта.
Още: Тази млечна напитка сваля ударно холестерола
Още: Йод за щитовидната жлеза: При какви заболявания може да помогне?
Но най-известното им свойство е подобряването на чревната подвижност. Фибрите, на които е богат този плод, помагат за премахване и на най-упорития запек, стига да е причинен от функционални нарушения, а не от органични промени в стомашно-чревния тракт. Пресният плод се използва широко и при най-разпространеното метаболитно нарушение – затлъстяването. Калият в него помага в борбата с този проблем, тъй като участва активно в синтеза и транспорта на хормони, регулира количеството течност в тъканите и реакциите на нервната система. Благодарение на това редовната консумация на пресните плодове (100-150 г на ден) спомага за намаляване на нивата на стрес и рисковете от стресово преяждане, премахване на отоци, нормализиране на нивата на кръвната захар и намаляване на нуждата от сладко.
Други ползи от смокините
Те, както отбелязва специалистът, са богати на витамини от група В. Например, съдържат рибофлавин (В1), който подобрява проводимостта на нервните влакна и помага на нервната система да се възстанови и регенерира. Съдържат още и тиамин (В2), който нормализира работата на сърдечно-съдовата система и благоприятства храносмилането. Този плод съдържа пиридоксин (B6), който играе важна роля в липидния метаболизъм, поддържа имунитета и участва в създаването на червени кръвни клетки.
Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете смокини
Още: Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза
Още: Лекар: След ядене на мандарини задължително направете това
В допълнение, в състава му влиза витамин К , който е необходим за синтеза на специални протеини за костната тъкан и съсирването на кръвта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Съставът на 100 гр от него включва:
- 74 kcal;
- протеин - 0,76;
- мазнини - 0,34;
- въглехидрати - 19,2.
Плодът е богат на калий и магнезий. Тези микроелементи са полезни за сърцето и нервната система и осигуряват правилна мускулна контракция. Продуктът съдържа и мед: тя съдейства за гладка и овлажнена кожа, участва в синтеза на кръвни клетки.
Още: Лекар: Тази евтина риба е най-полезна за организма през зимата
На ден може да ядете около 2-3 броя от този плод без да навредите на здравето си. Сушените плодове са по-калорични, но съдържат и повече хранителни вещества. Така че тази опция е идеална за здравословна закуска: ще се наситите и ще получите много здравословни витамини и минерали.
Тези плодчета са особено полезни при настинки. Отвара от сушената им разновидност може да се използва като антипиретик и средство за потискане на кашлицата.
Хората, склонни към алергии, трябва да се консултират с лекар, преди да консумират този плод, тъй като той не се счита за хипоалергичен продукт.
Още: Какво ще се случи с тялото ви, ако ядете няколко смокини дневно?
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!