Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швейцарски учени накараха парализирани мишки да проходят

01 юни 2012, 14:13 часа

Нова надежда на парализираните хора дадоха швейцарски учени, след като успяха да накарат парализирани мишки отново да тичат.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

С помощта на коктейл от лекарства и електрически импулси специалистите регенерирали нерви, свързващи гръбначния стълб с мозъка, предаде БГНЕС. Само след две седмици гризачите можели не просто да ходят, но и да изкачват стълби и да тичат по ходеща пътека. Проф. Греоар Куртин заяви, че изследването показва, че тялото може да се възстанови от някои травми, за които досега се смяташе, че причиняват перманентна парализа.

Екипът на изследването смята, че опитите върху хора могат да започнат догодина с пациенти с гръбначни травми, благодарение на получена субсидия на стойност 7 милиона паунда. За целите на проучванията в Цюрихския университет гръбначни тъкани на мишките били прекъснати, но не напълно отрязани. Те не можели да ходят, защото вече не можели да получават сигнали от мозъка. Но след като били провесени на задните си крака и долната част на гръбнака им била стимулирана с използването на лекарства и електрически импулси, нервите на гризачите се задействали отново.

Сигналите от мозъка успели да "заобиколят" травмата и да възстановят контакт с долната част на тялото. "Това е световна титла в областта на нерворехабилитацията. Нашите мишки станаха атлети при положение, че само няколко седмици преди това бяха напълно парализирани. Говоря за 100% възстановяване на доброволното движение", заяви проф. Куртин.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Експертите в областта на парализата твърдят, че това е голям напредък в медицината, който може да даде сериозна надежда на парализираните пациенти. Те обаче призовават за предпазливост, тъй като нервната система на мишките не е същата като на хората и повечето гръбначни травми са свързани с обширно нараняване, а не само с прекъсване на връзки.

Редактор: Десислава Симова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес