Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само една лъжичка ябълков оцет на ден, осигурява 5 ползи за организма

10 април 2024, 05:45 часа

Ябълковият оцет не съдържа химикали и се създава при ферментационния процес на ябълков сок с помощта на бактерии с оцетна киселина. Оцетната и ябълчената киселина ще предадат на оцета характерен кисел и интензивен вкус и мирис.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Още: 7 начина да помогнете на тялото си да се пречисти

За лечение на болести, ябълковият оцет е използван за първи път от Хипократ, „бащата на медицината“. Оттогава тази златна течност е известна с благоприятното си въздействие върху нашето здраве.

Препоръчителната дневна доза е една чаена лъжичка и тъй като има доста интензивен вкус, който не се харесва на някои хора, може да се смесва с вода. Освен това има различни рецепти за напитки с ябълков оцет.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Ябълковият оцет и здравето

По отношение на здравето, ябълковият оцет е широко известен със своите лечебни свойства. Всичко това са заболявания, за които можете да си помогнете, като пиете по една чаена лъжичка ябълков оцет всеки ден.

Наднормено тегло

Ябълковият оцет помага при отслабване. Това се потвърждава от проучване: участниците, които са консумирали ябълков оцет през деня, са консумирали средно 275 калории по-малко от участниците в тестовата група. Причината за това е, че ябълковият оцет увеличава чувството ни за ситост, така че в резултат консумираме от по-малко храна.

Бактерии и гъбички

Ябълковият оцет е широко известен като противогъбичен и антибактериален. Този оцет съдържа полифеноли, които се предполага, че свързват свободните радикали и имат противовъзпалителен ефект.

Проблеми с храносмилането

Ябълковият оцет стимулира храносмилането и ако имате чувствителен стомах, една супена лъжица оцет на ден може да реши проблема ви. Оцетната киселина стимулира производството на слюнка, стомашна киселина, а също и храносмилателни сокове – по-специално храносмилателните ензими трипсин и липаза. По този начин храносмилането ще бъде по-ефективно и проблеми като: киселини, запек и подуване на корема ще бъдат значително намалени.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Нестабилни нива на кръвната захар

Ако обичате храни с високо съдържание на въглехидрати и имате високи или нестабилни нива на кръвната захар, добре е да приемате ябълков оцет. Съответно, оцетът, консумиран в комбинация с въглехидрати, ще повиши инсулиновата чувствителност. С други думи, това означава, че инсулинът ще работи по-интензивно и клетките ще могат да използват повече захар и въглехидрати. Резултатът ще бъде, че ще се чувствате по-малко уморени и ще имате повече енергия.

Още: Събувайте обувките си пред вратата на дома, за да предотвратите това

Чести настинки и вируси

Освен споменатите витамини и минерали, оцетът съдържа още желязо, калий, мед, силиций и пектин. Ето защо тази киселинна течност е перфектен "бустер" на нашия имунитет. По-добре съчетайте здравословното хранене с консумацията на ябълков оцет – така ще направите повече за здравето си.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес