Гнойни пъпки по кожата се появяват заради остро възпаление на мастните жлези. То може да бъде причинено от редица фактори, сред които се открояват лоша хигиена и отслабен имунитет. В резултат на възпаление по кожата се образува акне.
Защо се появяват гнойни пъпки?
Гнойните пъпки представляват остро възпаление на мастните и потните жлези, най-често причинено от бактерии.
По-податливи на този вид възпаления са диабетици, хора с лоша диета, тези, които страдат от стомашни и чревни заболявания или са страдали от инфекциозни заболявания. Надраскването с мръсни нокти или четка, а понякога дори и триене с по-груб парцал също допринася за образуването на пъпки по кожата.
Недостигът на есенциални мастни киселини, витамини В2 и В6, фолиева киселина и цинк повишава риска от остро възпаление на мастните жлези.
Пъпките се появяват на места, където има окосмяване, най-често подмишниците, по задната част на шията, раменете, от вътрешната страна на бедрата, слабините и гениталиите, предмишниците и предната част на ръцете, често на лицето и устните.
Пъпките са изключително неприятни и болезнени, а кожата около тях е зачервена и подута. Ако придобият хроничен характер, могат да бъдат признак на отслабен имунитет.
Престоят на чист въздух и редовната физическа активност са от голямо значение в борбата с пъпките. Стресът трябва да бъде сведен до минимум.
Естествени средства за лечение на гнойни пъпки
Както при други инфекции, лечението включва подобряване на имунитета. Необходимо е да се намали приема на наситени “животински” мазнини, захар, бяло брашно, газирани напитки, както и алкохол, цигари и кофеин. Можете да използвате някои от изброените по-долу природни средства, за да облекчите болката и да ускорите оздравяването.
Укрепване на имунитета и хигиена
За укрепване на имунитета природата предлага цяла гама от растения, сред които се открояват: чесън, ехинацея, лимон, пресни плодове и зеленчуци, както и мед, цветен прашец, прополис и пчелно млечице.
Нашите предложения са: смеси от чесън и лимон, както и мед и канела. Трябва да се спомене правилното поддържане на лична хигиена и редовна смяна на бельото и дрехите. Уверете се, че яките ви винаги са чисти. Ако тренирате във фитнеса, уверете се, че кожата ви не е в пряк контакт с оборудването.
Топли балсами и компреси, които ускоряват узряването на пъпките
Топлите компреси със зелеви листа успешно извличат гнойта от пъпката. Зелевият лист трябва да се накисне във вряща вода за минута, след което да се охлади малко, да се увие в марля и да се сложи върху проблемното място. Повторете процедурата два или три пъти на ден.
Може да си приготвите топъл балсам от лечебна ружа, червен бряст и репей. Накиснете две супени лъжици от сместа от тази билка във вряща вода и разбъркайте добре, за да получите гладка маса. Добавете няколко капки евкалиптово масло и след това, потопете парче марля в балсама. Направете превръзка и оставете да престои един час, след което сменете.
Лук
Лукът съдържа антисептични и противовъзпалителни вещества. Отдавна е познат сред хората като мощно средство срещу различни инфекции. Поставете парче лук върху болното място. По-добър ефект се постига, ако го загреете на котлона. Намажете го с олио, поставете го върху пъпката, увийте с марля и оставете за една нощ.
Може да се използва и мехлем от лук. Нарежете на ситно две глави лук и ги залейте със 150 мл олио, след което гответе на слаб огън до получаването на каша.
Нанесете този мехлем върху пъпката няколко пъти през деня или го използвайте като компрес. Дръжте компреса поне 2 часа. Почистете с отвара от лайка и след това, намажете с мед.
Невен
Невенът е отлично средство срещу много кожни заболявания, независимо дали се използва под формата на компреси или мехлеми. Чаят се препоръчва за вътрешна употреба, тъй като след продължителна употреба пречиства кръвта и по този начин помага за лечение на инфекции.
Маслото от невен ускорява циркулацията, което също допринася за излекуването на кожни проблеми. Приготвя се много просто, като пресни листенца от невен се накиснат в студено пресовано масло, след което трябва да престои няколко седмици.
Най-важното правило при лечението на пъпки е те никога да не се изстискват, за да се предотврати разпространението на инфекцията, а особено опасно е изстискването на тези в областта на шията и главата.
Върху тези, които не са се спукали, се поставя парче чист плат, напоен с топла вода и се държи, докато платът изстине. Тази процедура трябва да се повтори няколко пъти.
Ако пъпката се е появила на неудобно място, може да се направи вана, към която се добавят две шепи английска сол. Ако пъпката се спука, не се препоръчва да се къпете във ваната, за да не се разпространи инфекцията.
Официалната медицина при лечението на пъпки използва дезинфектанти и антибиотици, които се прилагат локално, като понякога се налага приемането им през устата.
Кога да потърся медицинска помощ?
Ако пъпките не изчезнат след няколко дни и изпитвате слабост, повишена температура, повишена чувствителност на кожата, увеличени лимфни възли, нощно изпотяване, е необходима медицинска помощ.