Кръвното налягане е силата, с която кръвта притиска стените на кръвоносните съдове. Когато сърцето се свива и изтласква кръвта в артериите, налягането в тях е най-високо и то се нарича систолично или горно. Когато сърцето се отпусне, налягането в артериите спада - нарича се диастолно или по-ниско. Горното и долното налягане обикновено се пишат с наклонена черта.
Какво налягане се счита за ниско. Нормалното кръвно налягане е 90/60 до 120/80 mmHg Налягане 120/80 mm Hg се счита за високо или хипертонично, а налягането е 90/60 mm Hg ниско, или хипотонично.
Какво е ниско кръвно налягане
Какво трябва и какво не трябва да се прави при ниско кръвно налягане. Ако човек постоянно живее с ниско кръвно налягане и в същото време се чувства нормално, това не вреди на здравето. Не е необходимо да повишавате налягането до нормални нива с упражнения, лекарства или кофеинови напитки. Няма смисъл и от ограничения: хората с асимптоматично ниско кръвно налягане могат да водят същия начин на живот, както при нормално.
Някои лекари смятат, че хората с ниско кръвно налягане са късметлии: те имат по-малък риск от развитие на смъртоносни сърдечно-съдови заболявания като инфаркт и инсулт, отколкото техните връстници с нормално и високо кръвно налягане.
Защо ниското кръвно налягане е опасно?
Ниското кръвно налягане се превръща в проблем когато вече не е достатъчно за успешното снабдяване на органите с богата на кислород кръв. В тази ситуация човек изпитва някои от симптомите от този списък:
· проблеми с концентрацията;
· замъглено зрение;
· слабост;
· световъртеж;
· припадък или припадък;
· гадене;
· студена, лепкава, бледа кожа;
· бързо, плитко дишане;
· симптоми, подобни на депресия.
Тези симптоми, съчетани с ниско кръвно налягане, могат да показват сериозни здравословни проблеми, вариращи от сърдечно-съдови, неврологични и ендокринни заболявания до вътрешни кръвоизливи.
При някои хора кръвното налягане обикновено е нормално, но понякога може да спадне толкова много, че органите да спрат да получават достатъчно кръв. По-често това се случва, ако човек е ял, станал от седнало положение, прекарал много време на крака или след физическо натоварване. Някои лекарства, диабет тип 2, болест на Паркинсон и неврологични заболявания също оказват влияние върху кръвното налягане.
Как да намалим дискомфорта при ниско налягане
След като лекарят постави диагноза и предпише лечение, налягането обикновено се нормализира. Но докато лечението не е подействало, дискомфортът може да бъде намален, ако:
· спите в леглото с повдигната глава, така че главата да е над нивото на сърцето;
· опитайте се да станете възможно най-плавно и бавно, така че тялото да има време да се адаптира към нова позиция;
· избягвайте прегряване;
· пийте достатъчно течности.