Какво е захарният диабет?
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Той е заболяване, причинено от излишък на глюкоза, вид захар, в кръвния поток. То е основно два вида.
Захарен диабет тип 1: при него панкреасът произвежда твърде малко или даже не произвежда никакъв инсулин - хормон, спомагащ на организма да усвоява захарта от храната. Без инсулин степента на кръвната захар се вдига по-високо от нормалното. Това се нарича хипергликемия.
Захарен диабет тип 2: провокира се от рисковото съчетание между недостатъчно производство на инсулин и резистентност (съпротивляемост) на организма към него. Много тясно свързан също с наднорменото тегло и уседналия начин на живот.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Своето мнение споделя на д-р Педро Пинейро, специалист по нефрология и вътрешни болести.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Диабетът се среща осезаемо по-често при жените. При тип 2 първите симптоми може да са леки и остават незабелязани. Напълно е възможно някои хора да имат заболяването почти неусетно в продължение на няколко години и само случайно да го открият посредством кръвни изследвания, назначени по някаква друга причина.
Диабетът тип 1 от своя страна обикновено има по-сериозни и лесно забележими първоначални симптоми - така се открива рано, преди да настъпи увреждане на органите.
Няколко съвета за това как да се предпазите от диабет
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Най-често срещаните ранни признаци на диабет
Полиурия, е сред първите симптоми на диабет.
Прекомерна жажда. По причина на честото уриниране болният загубва прекалено много течност от нормалното и се обезводнява. Не е изненада, че на диабетиците им се налага да пият повече вода.
Умора. Хроничната умора е доста често констатиран признак на диабет и се причинява от два фактора: чрез дехидратацията заради честото уриниране, и поради невъзможността на клетките да приемат глюкоза. А именно глюкозата е основният им и главен източник на енергия. В случай, че клетките усвояват по-малко глюкоза, отколкото им е необходимо, организмът произвежда по-малко енергия, което провокира умора.
Отслабване. Това е често появяващ се симптом за диабет тип 1. Възможно е го има и при диабет тип 2, но сравнително по-рядко. В общи линии: пациентът с тип 1 е слаб, а пациентът с тип 2 страда от затлъстяване.
Прекомерен глад. Поради обстоятелството, че клетките не получават достатъчно необходимата им глюкоза, за да генерират енергия, според организма ситуацията е такава, сякаш човекът гладува. Ала самият организъм се нуждае от енергия и може единствено да си я набави чрез храната.
Замъглено виждане. Доста чест симптом за диабет е влошеното зрение. Излишната глюкоза в кръвта заставя лещата на окото да се подува, променя нейната форма и гъвкавост и намалява способността за фокусиране.
Лошо заздравяване на рани. Прекомерната глюкоза в кръвта предизвиква много отклонения във функциите на организма - включително отслабва действието на клетките, които възстановяват нарушения в тъканите.
Това е най-полезната ядка при диабет
Инфекции. Диабетът причинява нарушения в имунната система. За диабетиците има по-голяма опасност от възпаления и зарази – например, кожни инфекции, на пикочните пътища и др.
Лош дъх. Заради дефицита на инсулин клетките не получават необходимият обем глюкоза и им се налага да ползват мастните запаси на организма като резервен източник на енергия. Обаче при разграждането на мазнините се образуват три вещества, познати под името „кетони“. Те се изхвърлят от организма както чрез урината, така и чрез белите дробове посредством дишането – в резултат дъхът на човек получава леко сладникава и кисела миризма.
Диабетна кетоацидоза. Тя представлява усложнение на диабет тип 1 и доста често е именно първият симптом болестта. Изисква неотложна медицинска интервенция и най-често се появява при много висока степен на кръвната захар. Най-често констатираните симптоми на кетоацидозата са повръщане, гадене, умствено объркване, коремни болки, трудно дишане и прострация (крайна отпадналост).
Внимание! Статията е информативна и не може да служи за самолечение. Консултирайте се с лекар!