Броят на редовните пушачи и на починалите в резултат от пушене по света от 1990 година се е увеличил, въпреки напредъка по отношение на превенцията и мерките срещу пушачите в повечето държави. За това алармират учени, според които войната с тютюнопушенето далеч не е спечелена, пише БГНЕС.
Всеки четвърти мъж и всяка двайсета жена през 2015 година са редовни пушачи, което в числа означава, че става дума за около един милиард души. Това става ясно от доклад на Global Burden of Diseases, изготвен от консорциум от стотици учени от различни страни. Това е голям напредък спрямо ситуацията преди 25 години, когато всеки трети мъж и всяка дванайсета жена бяха редовни ежедневни пушачи. Въпреки този напредък обаче броят на пушачите е надминал 870-те млн. през 1990г. и е достигнал 930 млн. заради световния демографски растеж.
Броят на смъртните случаи в резултат от болести, причинени от тютюнопушене през 2015 година е 6,4 млн. души или с 4,7% повече, отколкото през 1990 година. Смъртността може да се увеличи още повече като се има предвид, че големите тютюневи компании агресивно се насочват към нови пазари в развиващите се страни, предупреждава доклад, публикуван в медицинското издание „Лансет“. Тютюнопушенето е причина за всяка десета смърт на човек по света, като половината от смъртните случаи са в четири страни – Китай, Индия, САЩ и Русия. Заедно с Индонезия, Бангладеш, Филипините, Япония, Бразилия и Германия, те представляват две трети от световната консумация на тютюн. „Тютюнопушенето е вторият фактор за преждевременна смърт и инвалидизиране след високото кръвно налягане“, пише главният автор на доклада Емануела Гакиду от Университета във Вашингтон.
Някои страни отбелязват рязък спад на пушенето, като резултат от по-високи данъци за тютюневите изделия, образователни кампании и програми за помощ при отказване от пушене. Бразилия е един от примерите за такъв успех. За наблюдавания период от 25 години, пушачите са намалели от 29% редовни пушачи на 12% при мъжете и от 19% – на 8% при жените.
Според Световната здравна организация броят на пушачите в Субсахарска Африка до 2025 година ще се увеличи с 50% спрямо 2010 година. Може да се очаква, че половината от редовните пушачи, или половин милиард, ще умрат преждевременно, освен ако не откажат пушенето, твърдят учените.