Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезно ли е прясното мляко?

20 март 2023, 08:20 часа

Млякото представлява хранителен продукт, богат на белтъчини и калций – това негово свойство е много важно за предотвратяване на проблеми от типа на остеопорозата и за поддържане на добре развита мускулна маса. Има различни видове мляко в зависимост от метода на производство и произхода. Освен обичайното и добре познато ни краве, козе и овче мляко, съществуват и растителни напитки, наричани „растително мляко“, които се правят от зърна като бадеми, кестени, соя и др.

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Ето какво разказва д-р Татяна Занин.

Редовната консумация на най-често срещаното по магазините пълномаслено краве мляко – тоест, със запазена естествена мазнина, допринася следните здравословни ползи:

- предпазва, особено възрастните хора, от остеопороза, защото е богато на калций, както и съдържа витамин D;

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

- подпомага растежа на мускулите, благодарение на изобилието на протеини;

- усъвършенства качеството на чревната флора, понеже съдържа хранителните вещества олигозахариди, консумирани от полезните бактерии в червата;

- подпомага, развива и усъвършенства нормалното действие на нервната система, защото е богато на витамини В комплекс;

- спомага за контролиране на високото кръвно налягане, тъй като изобилства с аминокиселини, притежаващи анти-хипертензивни качества.

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни са шампиони в борбата с лошия холестерол, здравен съвет за деня, 21 декември

В пълномасленото мляко се съдържат витамините А, К, Е и D, които са налице в млечните мазнини. Но обезмасленото мляко, в което липсват мазнини, естествено, губи тези хранителни вещества. При това, е важно да се помни, че въпреки ползите от него, краве мляко в какъвто и да било вид не бива да се предлага на бебета под 1 година.

Видове мляко

Прясното мляко е пълномаслено, когато запазва естествените си мазнини; полуобезмаслено - ако част от мазнината е премахната; обезмаслено, когато преработката отстранява всичката мазнина и оставя само неговите въглехидрати и белтъчини.

Още, според производствения процес, на който се подлага, млякото може да се определи, както следва.

Натурално или чисто: това е прясното мляко, което отива направо в дома на консуматора, без да се подлага на какъвто и да е преработвателен процес.

Пастьоризирано: това е най-разпространеното прясно мляко, което съхраняваме в хладилника си. По време на преработката се загрява до 65ºC за 30 минути или до 75ºC за 15-20 секунди - така се елиминират бактериите.

Ултра-пастьоризирано (UHT) мляко: мляко в кутия, още известно като „дълготрайно мляко“, преди отваряне то не е необходимо да се съхранява в хладилник. При производството се нагрява до 140 градуса за 1-2 секунди и веднага се изстудява до 4-5 градуса, за да се елиминират бактериите.

Сухо мляко или мляко на прах: получава се чрез дехидратация (обезводняване) на пълномасленото краве мляко. Така преработката извежда водата от течното мляко, изсушава го и превръща в прах – а той може да се възстанови във вид на течно мляко чрез просто добавяне на вода.

Всички тези разновидности може да бъдат открити в магазините в пълен, полуобезмаслен или обезмаслен вариант - а натуралното мляко е най-добре да бъде търсено на специализирани фермески пазари. Някои потребители обаче е възможно да имат затруднения при храносмилането на лактозата.

Растителни млека

Тези вещества са „млека“ само в преносен смисъл. Растителното мляко, което, ако сме коректни в начина си на изразяване, трябва да се нарича „растителна напитка“ или „растителен сок“, се произвежда, като се смилат зърна или ядки и се добавя вода. Така, за да си направите бадемово мляко, трябва да разбиете бадемовите ядки с топла вода и после да прецедите сместа. Най-използваните растителни „млечни“ напитки се правят от зърнени храни като ориз, соя, бадеми, кестени, кокосови орехи. Всяка от посочените растителни напитки притежава собствени хранителни вещества и допринася такива ползи, които нямат нищо общо с обичайното и познато ни краве или друго мляко от животински произход.

Хубаво е обаче да се провери дали консумиращият мляко има непоносимост към казеин.

Внимание! Статията има само информативен характер. Винаги търсете компетентен диетолог!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес