Ако ДДС-то във фитнес сектора се увеличи от 9% на 20% ще бъдем принудени да увеличим цените на услугите, които предлагаме. Опасявам се, че поради тази причина посещаемостта на залите ще падне значително, защото хората са много чувствителни дори на малки промени в цените. А знаем колко е важен активният начин на живот за доброто здраве.
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола
Това заяви пред Actualno.com Петър Ангелов, председател на Българска асоциация за здраве и фитнес (БАЗФ) и собственик на веригата фитнеси "Атлетик".
Припомняме, че и през тази година в България продължава да се прилага намалената ставка на данък добавена стойност от 9% за книги, ресторантьорски и кетъринг услуги, бебешки храни и пелени, туристически услуги, ползването на спортни съоръжения като фитнес зали и басейни.
По-ниският данък обаче ще е в сила до 31 декември 2022 г.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Но ДДС-то не е единственият очертаващ се проблем пред бранша. Въпреки помощта от държавата токът във фитнесите от веригата на "Атлетик" е поскъпнал повече от 2 пъти или с други думи от 20 000 лв на месец на 50 000 лв.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
“По този начин електричеството става основен разход - много важен и тежащ за сектора. В същата ситуация се намират и колегите от хранително-вкусовия бранш, с които минахме през какво ли не през последните години. Последното, от което имаме нужда, е връщане на старата ставка на ДДС-то”, споделя Ангелов.
Той смята, че държавата трябва да приеме, че има основна роля в развиването на навиците за физическа активност във всички възрастови групи от населението и очакванията му са, че скоро може да се осъществи колаборация с частния сектор по този въпрос.
Статистиката на Евробарометър за физическата активност на българите не е обнадеждаваща - едва около 8% от българите практикуват някакъв вид спорт в свободното си време. За сравнение в Германия са около 18%, а в Скандинавските страни над 20%.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Собственикът на "Атлетик" е категоричен, че трябва да се работи активно с младите хора от 16 до 25-годишна възраст.
„В момента фитнесите и частният сектор са иззели ролята на държавата да популяризира ползите от спортуването. Крайно време е практикуването на масовия спорт да бъде сред приоритетите на правителството. Когато подраставащите изградят постоянен навик да имат физическа натовареност, едва тогава може говорим за поколение, което мисли за собствено си здраве. Освен, че физическата активност ни прави да изглеждаме по-добре, тя спомага и за това да бъдем по-здрави. Доказателствата за това са неизброими!", категоричен е Ангелов.
По негови наблюдения във фитнес залите масово хората тренират сами, около 8-10% от трениращите в зала предпочитат да бъдат с фитнес инструктор, а до 10% изявяват желание към груповите занимания.
На въпроса как се отразява на бизнеса нестабилната политическа обстановка собственикът на "Атлетик" споделя, че когато има редовен кабинет поне в бранша знаят с кого да разговорят.
"При постоянната смяна на министри бизнесът не може да вземе дългосрочни решения", посочва Ангелов.