Панкреатит - това е заболяване на панкреаса, в чиято остра форма настъпва автолиза (саморазрушаване) на органа. Той участва активно в храносмилателния процес, произвеждайки множество ензими.
Още: С този лесен трик след ядене ще регулирате кръвната захар
Още: Здравен съвет за деня, 31 декември: Лекар: НЕ комбинирайте тези храни и напитки на Нова година
Например трипсинът и химотрипсинът са предназначени да разграждат протеини, липазата разгражда мазнините, а амилазата разгражда въглехидратите. Те влизат в лумена на дванадесетопръстника под формата на неактивни проензими и само там под въздействието на специални вещества, намиращи се в червата, се трансформират в пълноценни ензими. Това спасява панкреаса от самосмилане. При панкреатит активирането на ензима се случва директно в жлезата и води до увреждане на нейната тъкан.
"Механизмът на този процес е доста сложен и има свои собствени характеристики за различните форми на панкреатит", обяснява руският лекар Ю. Кузменков. Експертът пояснява и какво трябва да знае всеки от нас за заболяването.
Причини за заболяването
Причините за това заболяване са разнообразни, включително метаболитни нарушения (затлъстяване, дислипидемия), ендокринни нарушения (хиперпаратироидизъм), травма, интоксикация с отрови или лекарства, холелитиаза и други заболявания на жлъчните пътища. Но най-честата причина за остър панкреатит (до 70%) е прием на алкохол, особено в комбинация с мазни, пържени и пикантни храни.
Още: Лекар: Кои са абсолютно забранените храни при висока кръвна захар
Още: Знаете ли как влияе сиренето върху холестерола?
Кои са най-вредните храни за панкреаса
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Люти чушки - как влияят на холестерола и кръвното налягане
Още: Домати - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Редовната консумация на алкохолни напитки значително увеличава риска от развитие на заболяването, но еднократна доза алкохол може да причини остър панкреатит и панкреатична некроза. Ако при едематозната форма на панкреатит са засегнати отделни клетки, тогава при панкреатична некроза лезията може да бъде дребно- или едрофокална, а в тежки случаи - субтотална и тотална, когато по-голямата част от панкреаса умира. Това е потенциално фатално заболяване, което изисква незабавно лечение. Факт е, че патологичният процес води до проникване на ензими и други токсични вещества в кръвта, което след 6 часа завършва с увреждане на всички органи. Страдат сърцето, кръвоносните съдове, белите дробове, черният дроб и бъбреците.
Острият панкреатит е по-чест на възраст между 30 и 50 години. По-леката, едематозна форма е по-често засегната от жени (75%), а сред пациентите с тежки деструктивни форми 85% са мъже. Независимо от формата на заболяването и неговата тежест, началото на заболяването има подобни симптоми.
Симптоми на панкреатит
Основният симптом е болка, която започва внезапно, често през нощта. Тя е много интензивна, пронизваща и може да достигне такава сила, че някои пациенти губят съзнание или изпитват болезнен шок (обикновено при панкреатична некроза). Болката обикновено се локализира в епигастриума, но може да се комбинира с болка в левия или десния хипохондриум, както и да има опасен характер. Човекът се държи изключително неспокойно, понякога заема принудително положение с прибрани колене към гърдите или се спуска на четири крака. Появява се гадене, многократно повръщане, което не носи облекчение и води до дехидратация, подуване на корема в горните части.
Още: Лекар: Слънчогледови семки - вдигат или свалят холестерола
Често, особено при жените, панкреатитът може да бъде предшестван от пристъп на бъбречна колика. При деструктивен панкреатит състоянието бързо се влошава и започват да преобладават симптомите на увреждане на други органи (сърце, бели дробове, бъбреци). Ако възникне такава ситуация, трябва спешно да се обадите на линейка, тъй като диагнозата и лечението са възможни само в болнични условия. Необходими са лабораторни изследвания, ултразвук, компютърна томография и др.
Лечението е комплексно, основната му цел е да се предотврати развитието на усложнения, включително гнойни, и некроза на панкреаса. Ако изходът е благоприятен, ще има дълъг период на възстановяване, включително спазване на диета и отказ от лоши навици, обяснява още експертът.
3 храни, които всеки човек с панкреатит трябва да яде
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества балансираното хранене, както и консултацията със специалист!