Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха лесен начин за бързо заспиване

27 август 2021, 23:45 часа

В наши дни пълноценният сън за мнозина все повече се превръща в истински лукс. Според учените, за добро здраве човек трябва да спи поне седем часа на ден.

Според проучвания обаче, почти половината от британците страдат от безсъние поне веднъж месечно, а 36% го изпитват веднъж седмично. В Русия ситуацията е подобна: според проучване на AliExpress Русия и изследователска агенция ResearchMe, 37% от руснаците трудно заспиват.

Безпокойството е най-честата причина за наличието на безсъне. Метод, наречен „когнитивно разбъркване“, може да помогне да се отървете от това състояние преди лягане, каза когнитивният учен Люк Бодуен. Според него, този метод помага да се приведе мозъкът в спокойно състояние и да заспи по-бързо. Изследователите са установили, че за да заспят по-бързо, хората предизвикват визуални образи и "микросън". Но мисленето на глас, анализирането на ситуации и намирането на решения на проблемите, напротив, няма да ви позволи да заспите, обяснява Бодуен.

"Когнитивно разбъркване" е хаотичен поток от мисли. Когато човек извика последователност от случайни обекти в ума си, мозъкът няма време да ги подреди. В резултат на това подобни мисли не само заблуждават мозъка и го карат да мисли, че е време да заспи, но и отвличат вниманието от настоящите притеснения, казва Бодуен.

За разлика от метода за броене на овцете, който всъщност може да предизвика само повече безпокойство поради монотонността на упражнението, когнитивното разбъркване създава игрив ефект, но не дава на мозъка съгласувана информация, която му пречи да анализира, добавя ученият. Самата техника се състои от пет основни стъпки:

·  Изберете буква на случаен принцип.

·  Въведете думата, която започва с нея. Важно е да се уверите, че е емоционално неутрална и има поне пет букви. След това трябва бавно да си я кажете.

·   За всяка буква от тази дума измислете няколко нови. Например, за "бутилка" можете да си представите малко, бор, кок и т.н. Бодуен препоръчва паузи и бавно произнасяне на  всяка дума.

·  Щом приключи с една буква, можете да преминете към следващата.

·  Добре е да продължите да правите това, докато мозъкът не пожелае да спи. По принцип такава игра отнема не повече от 15 минути.

Какъвто и метод да изберете, за да накарате мозъка си да премине на програма за релакс, важното е да действа.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес