Ново изследване опроверга схващането, че консумацията на пълнозърнести продукти снижава риска от наднормено тегло. Според изводите от проучването еднаква е вероятността да се качат килограми от пълнозърнест хляб от древни култури и от обикновен бял хляб, ако се прекалява с консумацията. Това съобщи популярната фейсбук страница "Наука и критично мислене".
Още: Кои хора са склонни да изпадат в депресия?
Още: Каква е разликата между шини и брекети?
Проучването е публикувано в престижния журнал Advances in Nutrition и е имало за цел да провери кои храни водят до по-значително покачване на наднорменото тегло - храни с нисък гликемичен индекс (храни с бавни въглехидрати) или храни с висок гликемичен индекс (храни с бързи въглехидрати). Досега обикновено се смяташе, че храните с висок гликемичен индекс стимулират синтеза на мазнини чрез бързото покачване на кръвната захар, което води до секреция на инсулин.
Учените анализирали данните от над 43 досегашни изследвания, за да проверят тази хипотеза. Те стигнали до извода, че няма значение дали хранителният продукт се състои от бързи или бавни въглехидрати, а какво количество от него се консумира. Представителната извадка е от 1 940 968 души!
Анализът сочи, че немалко хора, консумиращи храни с бързи въглехидрати, имат по-нисък индекс на телесната маса и че диетите, основаващи се на консумиране на храни с бавни въглехидрати не дават по-добри резултати. 70% от изследванията са с извод, че няма разлика в телесната маса между хората, консумиращи храни с висок или нисък гликемичен индекс (ГИ).
Още: От бебе до баба: Колко часа сън са нужни на различните възрастови групи
Още: От какво се получават най-често бръчките
Това е първото голямо проучване по темата и първото, което отхвърля популярния мит за храните с бавни въглехидрати, от които не се качва тегло. Резултатите от него би трябвало да подтикнат диетолозите и фитнес инструкторите да преосмислят съветите, които дават на своите клиенти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На колко години обикновено се появяват първите бръчки на лицето