Здравословната диета и балансираният прием на хранителни вещества са ключови за поддържането на здравословно състояние, поддържането на здравословно тегло и намаляването на риска от заболяване, включително рак. Според гинекологичния онколог д-р. Норма Щайнер, няма вълшебно хранително вещество, което да предотврати рака, но ключът е разнообразната диета.
Кардиолог: Витамин C - как се отразява на сърцето и кръвното
„Имате нужда от баланс“, подчертавайки значението на комбинирането на различни хранителни вещества за здравето и намаляването на риска от рак.
Преди да се съсредоточите върху конкретни витамини, важно е да помислите за поддържане на здравословно тегло.
Още: Три витамина, които е опасно да приемате вечер
„Поддържането на здравословен индекс на телесна маса чрез диета и упражнения може да намали риска от развитие на рак“, казва гинекологът д-р Мичъл Кларк.
Връзката между затлъстяването и по-високия риск от рак на ендометриума и яйчниците е добре установена, а затлъстяването също така увеличава риска от смъртност, свързана с тези заболявания.
Важно е да намалите приема на нездравословна храна
Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“
Д-р Щайнер препоръчва средиземноморска диета, богата на антиоксиданти и противовъзпалителни хранителни вещества, като отбелязва, че методът на цветните чинии определено помага.
Още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат
Витамин D също играе важна роля в поддържането на имунната система и някои изследвания свързват по-високите нива на витамин D с по-нисък риск от някои видове рак. Въпреки това, преди да приемате добавки с витамин D, препоръчително е да се консултирате с лекар.
През последните години бяха предприети голям брой наблюдателни и експериментални проучвания за изследване на ролята на витамин D и неговите метаболити при рака. Витамин D е хормон, произвеждан чрез многоетапен процес, иницииран в кожата с превръщане на 7-дехидрохолестерол в холекалциферол (D3) при излагане на ултравиолетова B радиация. Когато холекалциферолът или растителното производно ергокалциферол навлезе в кръвообращението чрез епидермален трансфер или след поглъщане и чревна абсорбция, той се свързва с витамин D-свързващ протеин. В тази форма той пътува до черния дроб, където се хидроксилира, за да образува 25(OH) витамин D, най-изобилната циркулираща форма на витамин D. Превръщането на 25(OH) витамин D в 1,25-дихидроксивитамин D (1,25 (OH) 2 D или калцитриол) се среща предимно в бъбреците, но е известно, че други нормални и неопластични тъкани експресират 1-α-хидроксилаза, което предполага, че тази ензимна реакция се извършва и на други места в тялото. Калцитриолът заедно с паратиреоидния хормон (PTH) поддържа подходящи нива на калций в кръвта и ако калций не е наличен от хранителни източници, нормалните нива се поддържат за сметка на загуба на костна маса. 5 В допълнение към тези ефекти върху костите и минералите, 6 съединенията на витамин D имат противоракови свойства.
Още: Кардиолог: Този алкохол регулира високия холестерол
Много, макар и не всички, проучвания, които свързват нивата на витамин D с риска от рак, измерват серумните нива на 25(OH)D, за да определят дали субектите имат дефицит. Например, по-голяма част от пациентите с меланом са имали дефицитни или недостатъчни нива на 25(OH)D, отколкото здравите контроли. По същия начин нивата на витамин D са по-ниски при пациенти с рак на щитовидната жлеза в сравнение със съответните контроли. Жените с рак на гърдата, които са били с дефицит на 25(OH)D, са имали по-големи тумори, по-напреднал стадий и намалена преживяемост от тези, които не са били с дефицит. За глиобластома серумният 25(OH)D е обратно пропорционален на риска, въпреки че няма връзка за неглиобластомния глиом. Използвайки годишната експозиция на ултравиолетови лъчи на околната среда като заместител на нивата на витамин D, се съобщава за обратна връзка с риска от рак на хранопровода и стомаха. В проспективно японско популационно проучване с 15-годишно проследяване, честотата на рак на черния дроб и рак на гърдата преди менопаузата е по-висока при субекти с по-ниски нива на 25(OH)D в началото на проучването.
Още: Опасно ли е студеното време за сърцето и как влияе на кръвното налягане
В допълнение, някои хранителни вещества могат да осигурят значителна защита. Ендокринологът д-р. Алекс Роблес препоръчва фолат за възстановяване на увреждане на ДНК и селен, цинк и витамин С за техните антиоксидантни ефекти. Храните, богати на тези хранителни вещества, включват бразилски орехи, сардини, стриди и цитрусови плодове като портокали и лимони.
Наред с консумацията на здравословни храни, също толкова важно е да намалите приема на нездравословни храни.
„Съветвам пациентите да ограничават или избягват прекомерната консумация на преработено и червено месо“, казва д-р Роблес. Освен това редовните упражнения помагат за подобряване на цялостното здраве и намаляване на рисковете, свързани с рака, пише "Индекс" .
Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.