С възрастта много хора развиват загуба на слуха. Този проблем може да повлияе негативно на тялото физически и психически, каза неврологът Владимир Ерохин.
Лекарят обяснява, че на първо място това вреди на мозъка. Но не само на него, а и на още един важен орган - сърцето.
Загуба на слуха - как влия на тялото
“За да остане здрав в дългосрочен план, мозъкът се нуждае от голям брой външни стимули. Това включва например разговори с други хора, музика и всякакви шумове от околната среда. Когато ги няма, това може да доведе до намаляване на умствената дейност, което е свързано с развитието на деменция”, казва д-р Ерохин.
Учени: Яжте тази храна и ще запазите слуха си до дълбока старост
Дългосрочната загуба на слуха често води до емоционален дистрес и стрес. И двете могат да имат отрицателно въздействие върху състоянието на сърцето ви.
„Свързаното с възрастта увреждане на слуха води и до проблема с хроничната умора, главоболието и нарушенията на съня“, допълва специалистът.
Д-р Ерохин споделя, че според научни изследвания възрастните хора, които имат слаб слух и не използват слухови апарати, падат по-често от хората с нормален слух. Това често води до болезнени фрактури, особено на шийката на бедрената кост.
Неврологът споделя, че мозъкът се свива малко с годините и капацитетът на паметта постепенно намалява. Частичната загуба на слуха ускорява този процес, тъй като мозъкът е лишен от звукова стимулация.
Хората с лош слух често стават все по-затворени, тъй като им е по-трудно да поддържат социални контакти. Те са изложени на риск от социална изолация и депресия, които са тясно свързани с свързаните с възрастта психични проблеми.
Увреждането на слуха при хора от различни възрастови групи често води до психични проблеми. Появява се прекомерна тревожност, безпокойство, а в напреднали случаи и клинична депресия. При наличието на тези проблеми мозъкът губи способността си да запомня ефективно информация. Най-просто казано, механизмът ще бъде следният, според лекаря:
Слухът постепенно се влошава -за да уловите звукова информация, трябва да се концентрирате повече. Съответно мозъкът изразходва много ресурси за улавяне на нишката на разговор, възприемане на информация. Вниманието е разпръснато - концентрацията става все по-трудна.
С какво е опасно влошаването на слуха?
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.