Есента се счита за сезон на настинките. Защо не е необходимо да се опитваме да лекуваме неразположението с „бабини” методи, разказа в интервю за радио Sputnik отоларингологът от Москва Владимир Зайцев.
Той отбеляза, че много хора погрешно смятат есенната настинка за заболяване, което не изисква специализирана медицинска помощ. Такива хора се опитват да се излекуват, използвайки методите на "народната" или "бабината” медицина.
Междувременно някои от тези методи не само не лекуват, но и могат значително да навредят, предупреди кандидатът на медицинските науки. Това, каза той, важи най-вече за популярен метод като да загреем тялото си максимално, в това число и чрез горещ душ или вана.
"В банята и сауната температурата е висока и тя провокира много силен оток. Каналите близо до носната кухина се подуват допълнително, а възпалението започва да се проявява още повече. Когато човек се чувства зле и интуитивно усеща, че трябва да бъде в хоризонтално положение, но вместо това отива „да се напари” в банята, тогава нищо добро няма да се случи", предупреди Зайцев.
Според него можете да вземете по-топъл душ, когато вече се възстановявате, но не и в началото на болестта. Докторът обяснява и защо не е необходимо да поставят скилидки чесън или сок от лук в ноздрите си.
"По време на настинка се развива оток на лигавицата. При възпаление лигавицата е раздразнена и напрегната, а когато хората започнат да вкарват филийки чесън или лучен сок в носа, това е много лошо и погрешно. Поради това последиците могат да бъдат много силно дразнене, и дори изгаряне на лигавиците”, предупреди лекарят.
Въпреки че обикновената настинка не е най -опасното заболяване, все пак е по -добре да се консултирате и с лекар.