Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-опасният пулс за възрастните хора - кардиолог разкри кой е той

20 септември 2023, 22:30 часа

Кардиологът д-р Юлия Маршинцева разкри кой пулс е опасен за възрастните хора. Лекарят пояснява, че в случая става въпрос за стойности над 80 удара в минута. 

Пулс при възрастните хора

"За пациентите в напреднала възраст е по-добре коментираният показател да е по-бавен интензитет, но не и да е ускорен. За това има логична причината и тя е, че кръвоснабдяването на сърдечния мускул се осъществява в диастолна фаза. Тя описва момента на отпускане на сърдечния мускул се отпуска в интервала между съкращенията. В случая първо има удар. Той е последван от отпускане. След него следва и пореден удар. Характерно за диастолната фаза е, че кръвотокът през коронарните съдове, захранващи сърцето, се увеличава”, обяснява специалистът.

Високо кръвно и нисък пулс - какво да предприемем?

"По-бързото биене на сърцето, означава по-малък приток на кръв. В случая диастолната фаза е скъсена. Резултатът е това е протичане на по-малко количество кръв през коронарната артерия. Но с напредване на възрастта плаките в съдовете са често явление. Наличието им на фона на увеличената сърдечна честота и намаляване на сърдечното хранене предполага по-висок риск от инфаркт и исхемична болест", казва д-р Юлия Маршинцева.

Експертът допълва, че за пациентите в напреднала възраст 60-70 удара в минута е идеална стойност.

"Измерването на по-високи стойности предполага консултация с лекар. При стойност над 80 се налага лекарствена терапия. Предписваните в този случаи медикаменти имат редица противопоказания и трябва да се приемат единствено след лекарска препоръка", казва още специалистът.

Експертът пояснява, че този показател описва броя на кръвните импулси, възникващи в артериите за определен период от време. А сърдечната честота (HR) е броят на сърдечните удари за същия период от време.

При здрав възрастен в покой сърдечната честота е равна на коментирания в тази статия показател. Освен това той зависи от много фактори и може да варира значително по различни причини. Има определени числени граници, чието значително нарушение се счита за патология.

Вече е обичайно да се изчисляват пулсовите зони въз основа не на числата на сърдечната честота, а на процента на MHR (максимална сърдечна честота). Това е най-големият брой сърдечни съкращения в минута, който се постига на границата на възможностите на тялото по време на интензивна тренировка.

Обобщена формула за изчисляване на MHR: 220 минус вашата възраст. По-съвременна формула: 214 – (0,8 х възрастта) – за мъже; 209 – (0,9 х възрастта) – за жени.

Нарушенията на сърдечния ритъм могат да бъдат причинени от:

  • сърдечни патологии;
  • хипертония;
  • диабет;
  • заболявания на щитовидната жлеза;
  • анемия (намален брой червени кръвни клетки, пренасящи кислород);
  • пушене;
  • злоупотреба с алкохол и кофеин.

За да измерите коментирания показател, имате нужда от хронометър - той ще преброи броя на ударите на сърцето в рамките на една минута.

Измерването трябва да се извършва в покой. Препоръчително е да не правите това веднага след хранене.

Още: Колко трябва да бъде пулсът ми в покой и при натоварване?

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес