Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрият заместител на захарта, който регулира инсулина

05 септември 2023, 17:33 часа

Прекомерната консумация на захар води до сърдечно-съдови заболявания, диабет, затлъстяване. Много естествени подсладители позволяват да продължите да се наслаждавате на любимите си сладкиши, без да навредите на фигурата и здравето си. Това казва руският диетолог д-р Алексей Кабанов.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Най-полезният заместител на захарта

Експертът пояснява, че става въпрос за сравнително нов и все още неразпространен подсладител - сладките растителни протеини. Това са подсладители от растителен произход, които са напълно безопасни за тялото. Те не повишават нивата на кръвната захар, но намаляват нивата на инсулин.

Лекар разкри защо бирата е по-вредна дори от захарта

Тези протеини са много по-сладки от захарта, те могат да се използват в минимално количество. Следователно калоричното съдържание на ястието е ниско, съобщава експертът.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

На свой ред диетологът Кирил Стрелников добавя, че злоупотребата със сладко води до енергийни скокове и спадове. Това увеличава стреса и се отразява негативно на общото благосъстояние на човек.

Глюкозата, доставяна от това вещество, е мощен източник на енергия, необходима за функционирането на мускулната, кръвоносната и други системи на тялото. Всъщност основната цел на нашето хранене, храносмилане и метаболизъм е именно да осигурим на клетките на тялото непрекъснато снабдяване с глюкоза – в необходимото количество и през целия ден.

В същото време излишъкът от сладкиши в диетата е изключително вреден, а понякога дори опасен за хората, тъй като може да причини различни заболявания. Най-честото е диабетът. Счита се за водещата причина за слепота в света и се свързва с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, бъбречна недостатъчност, ампутация на крака поради нарушения на кръвообращението и заплаха от гангрена. Въпреки факта, че основният фактор за развитието на заболяването е генетичното предразположение, рискът от заболяване се увеличава, ако злоупотребявате със сладкиши.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Прекомерната страст към храни, съдържащи захар, може да провокира развитието на болестта не само при тези, които имат предразположение към нея, но и при тези, които нямат. Това се дължи на факта, че излишната глюкоза, която не се консумира от тялото като енергия, се отлага като мазнини и се съхранява в мастната тъкан. При гладуване или тежки физически натоварвания тези резерви се изразходват. Растежът на мастната тъкан не е благоприятен фактор, особено за тези, които се хранят навреме и водят заседнал начин на живот. При липса на енергиен разход глюкозата, съхранявана като мазнина в резерв, остава неизползвана. Тези мастни натрупвания от своя страна създават инсулинова резистентност, тоест пречат на правилното функциониране на инсулина, хормонът, отговорен за усвояването и преработването на глюкозата.

Още: Учени разкриха как захарта влияе на бъбреците

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес