На всеки му се случва да се събуди внезапно от сън заради кошмар или ходене до тоалетна. На случва ли ви се да скочите заради внезапно хълцане, което не може да спрете. Сигурно се чудите какво се случва с вашето тяло. Хълцането се появява, когато диафрагмата ви внезапно и неволно се свие. В отговор на това гласните ви струни се затварят, генерирайки типичния шум от хълцане.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Важно! Ако хълцането не отшуми до 48 часа, консултирайте се с лекар. Макар в повечето случаи хълцането не е повод за безпокойство, ако продължи или ви пречи в ежедневието, може да е симптом на по-сериозен здравословен проблем.
Ето какви може да са причините за хълцане през нощта.
1. Страдате от гастроезофагеална рефлуксна болест
Това е състояние, което се появява, когато стомашната киселина често се връща обратно в хранопровода. Когато киселината се измие обратно в хранопровода ви, тя не само причинява дразнене в лигавицата на храносмилателната тръба, но и в близката диафрагма, а това предизвиква хълцане. Ако вашето хълцане е симптом на гастроезофагеална рефлуксна болест, най-добрият начин да го предотвратите е като третирате проблема в зародиш.
Според Mayo Clinic следните промени в ежедневието ще ви помогнат:
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
* поддържайте нормално телесно тегло
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
* спрете цигарите
* повдигайте главата в леглото
* не лягайте до 3 часа след хранене
* хранете се бавно и дъвчете продължително
* избягвайте тесни дрехи.
2. Консумирате храни и напитки преди лягане.
Храненето преди сън може да предизвика хълцане през нощта.
Храната има нужда от няколко часа за усвояване. По време на храносмилането, храната издува корема, а той произвежда повече киселина, за да я разгради.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Ако легнете преди този процес да е завършил, цялата храна и киселината остават в стомаха, като може дори да стигнат до хранопровода, причинявайки рефлукс. В резултат на това диафрагмата се притеснява, а това води до хълцане. Освен това, някои храни и напитки - особено лютиви ястия и алкохол - могат да дразнят диафрагмата и хранопровода, което увеличава вероятността от хълцане.
3. Пушите.
Пушачите са склонни да хълцат, защото поглъщат много въздух с всяко дръпване от цигарата, което води до раздуване на стомаха.
4. Приемате определени лекарства.
Ако не може да се отърсите от хълцането по време на сън, причината може да е в аптечката ви. Да, някои медикаменти причиняват хълцане по различни механизми, сред които засягане на диафрагмалния нерв или блуждаещите нерви.
5. Инфекция в ухото
Вярвате или не, ушните инфекции са сред най-честите причини за хълцане. Това е така, защото при инфекция, тимпаничната мембрана в ухото ви (тъпанчето) се раздразва. Същият тип дразнене може да се получи, ако косъм си проправи път в ухото ви и дразни тъпанчето. При това дразнене може да се причини увреждане на нервите, които захранват диафрагмата, което може да доведе до пристъп на хълцане.
Според Cleveland Clinic ето кои са другите признаци за инфекция в ухото:
- болка в ухото
- загуба на апетит
- раздразнителност
- проблеми със съня
- висока температура
- ушна кал - жълта, кафява
- проблеми със слуха.
Важно! Не се опитвайте да лекувате ухото с клечки за уши, за да почистите инфектираната зона. Това може да избута ушната кал още по-навътре или да нарани чувствителната тъкан. При всички случаи това ще влоши състоянието.
6. Страдате от нерешен медицински проблем.
Макар и рядко, хълцането през нощта може да е индикатор да друго сериозно медицинско заболяване. Например, физически проблеми, които дразнят нервите в гръдния кош, включително ларингит, гуша, тумори на шията, инфекции до диафрагмата и хиаталната херния, могат до доведат до често хълцане. Освен това, туморите, инфекциите или уврежданията на централната нервна система, могат също да окажат влияние върху способността на тялото да се справи с рефлекса на хълцане. Затова състояния като енцефалит, менингит, множествена склероза, инсулт или травматично увреждане на мозъка, могат също да причинят хълцане.
Как да се справим с хълцането?
Ако не може да спите през нощта от хълцане, опитайте някоя от следните техники:
* пийте бързо вода
* погълнете захар на гранули, сухи парчета хляб или натрошен лед
* внимателно си издърпайте езика
* пъхнете си пръста внимателно в гърлото
* правете гаргара с вода
* задържайте въздух
* дишайте в хартиена торба (не използвайте найлонова торба).
Източник: Livestrong
ОЩЕ: Доказани и ефективни начини да се отървете от хълцането