През есента и зимата сланината е особено полезна, защото помага на тялото да се адаптира към студа и повишава устойчивостта към различни вируси, което е много важно сега.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Този продукт има много ценни свойства, но какъв вид сланина трябва да изберете, така че да носи максимална полза? Колко от него можете да ядете на ден, без да напълнеете и да избегнете твърде много холестерол? Може ли да се консумира с алкохол. Отговор на тези въпроси дава д-р Василиса Пономарева.
Сланина и алкохол - полезна или вредна е тази комбинация
Сланината предпазва стомашната лигавица от въздействието на етилов алкохол. Така че, ако планирате консумация на алкохол, трябва да изядете парче сланина преди това. Но пиенето на алкохол заедно с мазния продукт не е препоръчително, тъй като натоварва твърде много панкреаса.
Сланината е висококалоричен продукт, 100 гр съдържа приблизително 900 kcal, така че дневната норма е до 20 гр (няколко парчета).
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Лекар: Само тази сланина е полезна
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Хората със заболявания на жлъчните пътища, жлъчния мехур, панкреаса, особено по време на екзацербации, ако метаболизмът на холестерола е нарушен, трябва внимателно да използват този продукт, казва специалистът.
Ползи от сланината
Арахидоновата киселина в продукта участва в изграждането на клетъчните мембрани, функционирането на мозъка, сърдечния мускул, бъбреците, възстановява мускулната тъкан в детството и юношеството в периода на активен растеж, ускорява метаболизма на мазнините и забавя процеса на стареене.
Арахидоновата киселина има положителен ефект върху женския организъм, регулира хормоналната система, прави кожата стегната и еластична.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Сланината съдържа и олеинова киселина, която предотвратява окисляването на липидите. Окисляването на мастните киселини произвежда токсични продукти, които увреждат клетъчните мембрани, което води до атеросклероза и онкологични заболявания.
Сланината съдържа мастноразтворими витамини (A, D, E), витамини C, PP, витамини от група B, микроелементи: селен, манган, цинк, желязо. Селенът предотвратява развитието на ракови клетки.
Продуктът помага за премахване на токсините и радионуклидите, подобрява интелектуалната дейност и укрепва имунната система. Препоръчва се да се използва при хроничен бронхит, белодробна туберкулоза, полиартрит, остеохондроза, ревматизъм и диабет.
Как да изберем качествена сланина?
Диетологът споделя, че прясната сланина е по-добра, тъй като много биоактивни вещества се губят при топлинна обработка.
"Не яжте пожълтяла сланина, защото се е окислила и е загубила много полезни вещества. Тя трябва да е чиста, без ивици и влакна и мека. Сланина с дебелина 4-5 см е идеална. Преди да закупите този продукт препоръчително е да разберете с какво е хранено прасето, дали към храната са добавени хормони или продуктът е донесен за продажба от екологично замърсен район", казва специалистът.
Може ли да се яде сланина при отслабване?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!