Болестта на Алцхаймер е най-разпространената форма на деменция в света, която засяга десетки милиони хора по света. Тя се характеризира с проблеми с паметта, както и с проблеми с настроението, поведението и езика.
Още: Защо трябва да слагате дафинов лист в кафето?
Още: Този подценяван зеленчук подобрява здравето на сърцето и понижава холестерола
Смята се, че процентът на болестта на Алцхаймер се увеличава в целия свят. В продължение на десетилетия изследователите се опитват да установят точните механизми на болестта на Алцхаймер. Изказани са редица хипотези.
Една от най-последователните е свързана с натрупването на протеин, наречен амилоид. В допълнение към натрупването на амилоид се предполага, че промени в друг протеин (наречен тау) играят роля в патологията на болестта на Алцхаймер. Други потенциални основни фактори за появата на болестта на Алцхаймер са възпалението на мозъка, метаболитните дисфункции, съдовите проблеми и проблемите с функцията на невротрансмитерните системи като ацетилхолина.
Лекар: Ако видите тези симптоми, те може да са ранен признак на Алцхаймер
Още: Учени: Този зеленчук е богат на фолиева киселина, той сваля кръвното и холестерола
Още: Учени: Това е най-добрият час за пиене на кафе за намаляване на риска от ранна смърт
КАКВО ОБЩО ИМА ДИЕТАТА С БОЛЕСТТА НА АЛЦХАЙМЕР?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Вярно ли е, че нарът пречиства кръвта - отговор от лекар
Още: Топъл или студен компрес? Кое е най-доброто решение за облекчаване на болката при артрит
На основно ниво мозъкът ни е изграден от градивни елементи, които идват от нашата диета. Освен това диетата оказва влияние върху чревния микробиом, имунната система, метаболитното ни здраве и други ключови системи, които влияят на мозъка.
Забележително е, че при прегледа на всички пътища, свързани с проблеми в мозъка на хора с болестта на Алцхаймер, всички те са свързани по някакъв начин с диетата. Това, разбира се, не означава, че диетата е единственият фактор, определящ риска от заболяване, а по-скоро, че нашият избор на хранителен режим може да въздейства върху множество части от по-големия пъзел на това сложно заболяване.
Когато става въпрос за конкретни диети, които могат да имат положителна роля в превенцията на болестта на Алцхаймер, изследователите са установили, че средиземноморската диета и диетата MIND са на първо място в списъка. Тези две диети могат да помогнат за предотвратяване на болестта на Алцхаймер, както и да подобрят здравето на мозъка през целия живот.
Още: Джинджифилово масло: Оръжие за здраве и енергия, което можете лесно да си направите сами
Още: Есенциален тремор: Каква може да е причината?
Пробив: Нов кръвен тест може да установи Алцхаймер
КАКВО ПОКАЗВАТ НОВИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ?
В проучване, публикувано през март 2023 г., учените изследват мозъците на около 600 души, починали средно на 91-годишна възраст. Всички тези хора са били подложени на оценка на хранителния режим през годините преди смъртта си. При прегледа на мозъците учените са търсили маркери за болестта на Алцхаймер, включително тау протеинови заплитания, амилоидни плаки и свързани с тях промени.
След това те сравняват тези резултати с хранителните режими, които хората са посочили приживе. Изследователите стигат до заключението, че при хората, които се придържат към MIND или средиземноморския модел на хранене, мозъчните маркери на болестта на Алцхаймер са по-малко, дори след като се контролират отчетените физически упражнения и тютюнопушене.
Болестта на Алцхаймер - какво я предизвиква
КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА?
Засега няма установено ефективно лечение на болестта на Алцхаймер. Въпреки че всяка година се появяват нови медикаменти, които могат да забавят или обърнат хода на болестта, реалният напредък в предоставянето на научнообосновани фармацевтични продукти за обръщане на хода на болестта е малък или никакъв.
Съществуват някои данни, че интервенциите в начина на живот (най-вече физическите упражнения) могат да имат полза в ранните етапи на заболяванията, както и някои много ограничени данни, че някои модели на хранене (напр. кето) могат да бъдат ценни.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.