Обикновено покълналите картофи се използват за приготвяне на различни ястия, но дали това е безопасно за здравето?
Може ли да се ядат покълнали картофи?
Гастроентерологът, кандидат на медицинските науки Евгения Аткова даде недвусмислен отговор на този въпрос. Според нея прекомерният брой кълнове върху картофите е причина да откажете да ги ядете, но всичко зависи от дължината на кълновете.
Лекар: Яжте картофите само така, за да не вдигат кръвната захар, здравен съвет за деня, 27 октомври
Картофите принадлежат към семейство Пасленови, които съдържат растителния алкалоид соланин. Това вещество се натрупва в презрелите картофени клубени и продуктът става токсичен. Зеленикав оттенък на повърхността на грудката също показва излишък на соланин.
„Излишният соланин се разпознава от тялото като отрова и води до различни разстройства - от диария и гадене до нарушения на съзнанието, така че яденето на грудки, съдържащи голям брой големи кълнове, не само не е полезно, но и опасно“, отбелязва лекарят.
Според нея към големите кълнове спадат тези, които надвишават 3 см дължина. Малките кълнове не представляват опасност. Можете просто да ги отрежете, да премахнете очите и да почистите, сготвите и изядете грудките. Не е препоръчително да готвите с кората стари грудки.
Полезни свойства на картофите
В кореноплодния зеленчук има малко протеини, но има висока биологична стойност, а огромното количество въглехидрати позволява бързо набавяне на енергията, от която се нуждаем за активен живот и работа.
В допълнение, картофите съдържат витамини и други полезни вещества, които са толкова важни за организма, че продуктът се използва във фармакологията и козметологията.
Антиоксидантите в някои сортове картофи намаляват разпространението на ракови клетки на дебелото черво и черния дроб.
Въглехидратите, които са толкова изобилни в картофите, се разграждат в тялото и се образува глюкоза, която е необходима за функционирането на мозъка. В допълнение, кореноплодът помага за синтеза на хормона на щастието серотонин, хормона допамин и норепинефрин. 100 грама картофи съдържат около 15% от дневната нужда от витамин В6, който подобрява скоростта на реакцията и паметта, намалява тревожността и раздразнителността.
Благодарение на голямото съдържание на фосфор и калий (в картофите има повече калий, отколкото в бананите), картофите имат благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система. Калият регулира сърдечния ритъм, разширява кръвоносните съдове, той е един от най-добрите помощници за хипертоници, който помага за естествено намаляване на кръвното налягане.
Картофите възстановяват микрофлората, потушават излишната киселина в стомаха, полезни са при гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника. Нишестето в състава им е неусвоимо, но в умерени количества има благоприятен ефект върху стомашно-чревния тракт.
В допълнение, картофите намаляват нивата на холестерола в черния дроб и кръвта, помагат за премахване на излишната вода, лекуват бъбреците и подобряват метаболизма.
Картофите няма да позеленеят цяла зима, ако направите това
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!