Безсмъртен враг спира Илон Мъск в порива му да завладее Марс

31 март 2025, 10:15 часа • 1924 | прочитания

Илон Мъск може и да е много амбициозен и да иска тутакси да завладее Марс, но със сигурност ще му се наложи да почака. Години наред главният изпълнителен директор на SpaceX е заявява желанието си да изпрати хора на Марс, като в помощ ще дойде ракетата Starship. Именно с нейна помощ Мъск смята да построи истински град на Марс. Неговият ентусиазъм е подхранван и от политическия му партньор Доналд Тръмп, който нескрито го "потупва по рамото" от няколко месеца.

Уви, Илон Мъск може би ще трябва да почака, тъй като на Червената планета го очаква един безсмъртен враг. Този враг са откритите по повърхността на Марс вещества, които може да погубят живота на астронавтите. Опасните съставки са част от марсианския прах, който е по цялата повърхност на планетата. Макар и да не се планира хората да дишат директно, когато са на Марс, дори филтрирането на червения прах може да се окаже голямо предизвикателство дори за най-опитните инженери.

Още: "Не купувайте коли от фашистки милиардери": Глобален ден на протести срещу Мъск (СНИМКИ, ВИДЕА)

Снимка: iStock

Според студенти по медицина в Университета на Южна Калифорния прахът на Марс е толкова фин, че той ще остане в дробовете на астронавтите и част от него ще навлезе в кръвопотока. Някои от съставките в праха, като железни оксиди и силициев оксид, може да станат причина за тежки белодробни заболявания. Но това не е всичко. В допълнение трябва да се има предвид и силната космическа радиация. С други думи - всяко пътуване до Марс крие сериозни опасности за хората, които са го предприели. Дори роботизираните роувъри, които обхождат Марс, са претърпели сериозни щети именно заради праха.

Прахът на Марс е "по-зъл" от праха на Земята

Според специалистите, праховите частици на Марс са по-остри, отколкото на Земята и това може да доведе до повреждане на меките мембрани на белите дробове. Астронавите, които ще се осмелят да стъпят на Червената планета, ще се намират твърде, твърде далеч от потенциална лекарска помощ, пише БГНЕС. Да не говорим, че комуникацията с контролните екипи закъснява с 40 минути в двете посоки и дори сериозен здравословен случай няма да може да бъде разгледан достатъчно бързо.

Затова и Илон Мъск, освен за личните си успехи и осъществяването на болните си амбиции, ще е добре да помисли и за здравето на астронавтите, преди да ги изпрати на мисия на Марс.

Още: Мъск продаде социалната си мрежа X. Какво очаква потребителите?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес