Различни фактори могат да повлияят на количеството алкохол, което пиете, по специални поводи и за настроение. Въпреки това, според цитирани от британския вестник Express нови данни, появата на алкохолна зависимост с възрастта може да е симптом за деменция.
Докато най-известните признаци на това дегенеративно състояние на мозъка вероятно са предупредителни знаци, включително проблеми с паметта или промени в настроението, деменцията може да се прояви и в някои навици в начина на живот, като например пиене на алкохол. Това са резултатите от проучване, публикувано в авторитетното медицинско списание Journal of Alzheimer's Disease, посветено основно на болестта на Алцхаймер.
Докато злоупотребата с алкохол през целия живот е добре известен рисков фактор за деменция, когато човек стане пристрастен към алкохола по-късно в живота, също може да играе роля.
Авторите на изследването обясняват, че ако човек започне да употребява прекомерни количества алкохол с възрастта, това може да е признак за начало на деменция.
Група учени са изследвали 1519 пациенти, които са били диагностицирани с неврологични заболявания като болестта на Алцхаймер. Те установяват, че 2,2% от пациентите страдат от така наречения алкохолизъм в напреднала възраст. Изследователите определят това състояние като пиене на нездравословни количества алкохол на възраст над 40 години.
Въз основа на констатациите изследователите свързват алкохолната зависимост с определени неврологични заболявания.
Водещият автор на изследването Жорж Наасан коментира: "Открихме, че алкохолната зависимост, ако се прояви към 40 г., може да е първият признак на основно неврологично заболяване. Въпреки че е важно да се идентифицират социални фактори, които могат да доведат до злоупотреба с алкохол, като пенсиониране, самота или загуба на доходи/роднини/жилище, нашите открития трябва да бъдат основата за здравните специалисти да спрат постоянно да приписват алкохолната зависимост на тези причини".
Авторите на изследването заключават, че появата на пристрастяване към алкохола в по-напреднала възраст трябва да бъде причина за клинично изследване за наличие на невродегенеративен процес Както отбелязват авторите на изследването, това е особено важно, тъй като поради късно диагностициране и ненавременно лечение може да се влоши състоянието на пациента и да възникнат трудности с лечението.
Моника Васерман, медицински директор на Olio Lusso, добави: "Според резултатите от проучване, проведено от IOS press, по-възрастният алкохолизъм е по-чест при пациенти с поведенчески вариант на фронтотемпорална деменция (bvFTD)".
Според Британската национална здравна служба (NHS) този тип деменция се счита за "атипична" и причинява проблеми с поведението и говора.
Фронтотепоралната деменция засяга предните и страничните области на мозъка, известни също като челен и темпорален лоб.
"Авторите на изследването предположиха, че това невродегенеративно разстройство засяга частите от мозъка, отговорни за обработката на сигнали в импулсния контрол и поведението, което допринася за склонността към злоупотреба с алкохол", каза още Васерман. Тя обясни, че този симптом може да се появи при пациенти с фронтотемпорална деменция още на 40-годишна възраст.
Според Васерман максималната възраст, на която може да се появи пристрастяване към алкохола, е 65 години.
Какви са първите признаци на деменция?
Други предупредителни признаци на деменция включват следното:
• Безразсъдно харчене на пари
• Загуба на инициатива
• Пренебрегване на стандартите за лична хигиена, небрежност
• Намален интерес към личните взаимоотношения, работа и хобита
• Тенденцията да се събират и съхраняват ненужни неща (патологично натрупване)
• Импулсивна лакомия
• Промени в настроението
Въпреки че понастоящем няма лечение за деменция, ранната диагностика може да помогне за забавяне на прогресията на заболяването в някои случаи. Ето защо, ако се появят признаци на деменция, трябва да се консултирате със своя лекар.
ОЩЕ: Този витамин намалява риска от деменция
Превод: Ганчо Каменарски