Почти половината от възрастните американци - близо 120 милиона души – са с високо кръвно налягане. Както е добре известно, хипертонията повишава рисковете за сърдечни заболявания и инсулт, двете водещи причини за летални изходи в Съединените щати. За съжаление само един на всеки четири възрастни с високо кръвно налягане го контролира. Пиенето на билкови чайове за контролиране на високо кръвно налягане е актуална идея, но не винаги е ефективна. Дори напротив: някои билкови чайове може да са повече вредни, отколкото полезни относно хипертонията.
Д-р Силвия Клингер разяснява рисковете в такива случаи и предупреждава за по-голямо внимание при употребата на определени чайове от билки тук.
Билкови чайове, които да избягвате, ако имате високо кръвно
Още: Лекар: Как да лежим при високо кръвно – настрани или по гръб?
Проучванията показват, че независимо от популярността на природното лечение с билкови чайове, някои от тях потенциално допринасят за високо кръвно.
1. Билков чай с женшен
Женшенът, както е известно, е твърде търсена и популярна билка, широко използвана в китайската медицина. Въпреки, че има някои предимства за повишаване на енергийните нива и подобряване на общото състояние, актуалните и подходящи научни изследвания са все още твърде малко. Всъщност, според американския Национален център за допълнителна и интегративна медицина, няма достатъчно доказателства за дългосрочната безопасност на употребата на това растение. Проучванията даже сочат, че то е в състояние както да понижи, така и да повиши кръвното налягане; затова са нужни повече изследвания с цел да се изясни влиянието му върху кръвното налягане.
Д-р Тоби Амидор, специалист по въпросите на храненето и диетологията, препоръчва „да се избягва този билков чай, докато не бъдат направени по-убедителни изследвания“.
Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?
2. Билков чай с гинко билоба
Някои хора смятат, че билковият чай от гинко билоба е полезен, за да подобрите паметта си, но е важно да знаете как той може да взаимодейства с лекарствата, които приемате. Например, проучвания демонстрират, че гинко билоба може да взаимодейства с определени лекарства за разреждане на кръвта. Въпреки, че не всеки човек с хипертония ще приема този тип медикаменти, това е по-често сред тези, които са склонни към образуване на кръвни съсиреци. Ако взимате лекарства с цел разреждане на кръвта, много е вероятно чаят от гинко билоба да взаимодейства с тях и да повлияе на тяхната ефективност.
3. Билков чай с женско биле
Според Силвия Клингер: „ ..в .сладника (женското биле) се съдържа съединението глициризинова киселина, която е възможно да вдигне кръвното налягане и да причини други сериозни странични ефекти, които потенциално могат да доведат до до главоболие, умора и дори инфаркт."
Още: При високо кръвно трябва ли да се пие вода, или не?
4. Билков чай с жълт кантарион
Известен със своите жълти цветя, жълтият кантарион е растение, което се използва от векове в европейската медицина за лечение на рани и състояния като депресия. В Съединените щати обаче се свързва с взаимодействия с обикновени лекарства, особено статини, които често се предписват на хора със завишено кръвно. Клингер съветва пациентите да избягват тази билка под формата на чай, защото е в състояние да провокира сърдечни проблеми.
5. Билков чай от кората на йохимбе
Родом от Африка, йохимбе е вид вечнозелено дърво. Кората му бива ползвана за афродизиак и за подобряване на сексуалната активност. Въпреки, че в Съединените щати се продават лекарства с негова съставка, те са различни от хранителната добавка, направена от кората на това дърво. Данните за този чай са изключително ограничени и може да е свързан с инфаркти и припадъци. Най-добре е да го избягвате този чай, дори и да нямате високо кръвно, докато не бъдат направени допълнителни изследвания.
Още: Как правилната техника на дишане ни помага при високо кръвно?
Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!