Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар за дишането през устата, докато спим

27 януари 2025, 08:45 часа

Нормалната физиология на нашето дишане е предимно назална (носова, през носа). Въпреки това в някои често срещани случаи е обичайно да дишаме през устата – например, по време на физически дейности, когато трябва да увеличим обема на въздуха, който вдишваме; също, да речем, когато носът ни е запушен поради грип или алергии.

Д-р Таинá Ферейра разказва за този проблем тук.

Когато дишането през устата се случва за продължителен период от време, това може да се превърне в проблем, като ни причини неприятни усещания.

Още: Кои са тайните на добрия сън

Защо дишаме през устата си?

Някои анатомични особености - изкривена преграда или уголемени аденоиди, също и навици от детството, като продължителна употреба на биберони и шишета, може да създадат навик дишането да стане орално или ороназално.

Особено в случаи на анатомични промени, носният проход може да не е достатъчно голям, за да позволи през него да преминава целия въздух, от който се нуждаем. Така човек започва да диша през устата, за да осигури въобще дишането си.

Най-общо казано, дишането през устата се причинява от множество фактори, които не представляват заболяване, а ситуация, която е вредна за качеството на живот, с характерни признаци и симптоми и голям брой етиологии.

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Един от най-лесните начини да забележите, че дишате през устата си, е по време на сън. Това е така, защото в този контекст не е необичайно да се събудите с възглавница, мокра от слюнка.

6 здравословни проблема, които може да възникнат

1. Лош дъх (халитоза)

Това, което малко хора осъзнават обаче, е, че навикът за слюнчене по време на сън може да бъде свързан с някои неудобни промени в ежедневието на човек. Един от тях е лошият дъх, тъй като спането с отворена уста причинява по-голямо размножаване на бактерии, присъстващи в устната лигавица, езика и зъбите.

Още: Лекар разяснява най-често срещаните причини за затруднено дишане в легнало положение?

2. Хъркане

Можем също да наблюдаваме хъркане, което се появява, когато орофарингеалните мускули са с намален тонус и възпрепятстват или стесняват въздушния проход. Въздухът кара лигавицата да вибрира и това генерира шума от хъркане.

3. Сънна апнея

В по-тежки случаи може да възникне и сънна апнея, когато преминаването на въздуха се възпрепятства и човек остава няколко секунди, без да диша. Ако не се лекува, разстройството може да причини (или да влоши) други заболявания.

Още: Защо понякога имаме усещане за чуждо присъствие по време на сън?

4. Промяна на гласа

Във връзка с гласа можем да наблюдаваме промени, свързани с уголемяване на сливиците или аденоиди, поради намаляване на назалния поток. Това от своя страна може да генерира хипоназален (приглушен) или хиперназален (носов) глас, в допълнение към промените, свързани със сухота на лигавицата. Това може да причини затруднения или дискомфорт при говорене, нужда от прочистване на гърлото и затруднения с артикулацията.

5. Затруднено преглъщане

Анатомичните проблеми, свързани със спането с отворена уста, също може да попречат на преглъщането, като потенциално причиняват механична обструкция или некоординация между дишането и преглъщането.

Още: Направете тези 5 неща веднага след събуждане и ще бъдете щастливи през целия ден

6. Нарушено качество на съня

Други недостатъци на оралното дишане са свързани с качеството на съня, което има преки последици за ежедневието ни, като например:

  • сънливост през деня;
  • липса на внимание и концентрация;
  • тъмни кръгове по лицето;
  • шумно дъвчене;
  • повишена поява на кариеси;
  • намалена физическа работоспособност.

Как да спрем дишането през устата?

Препоръчват се следните навици:

  • намалете прекомерната употреба на алкохол и тютюн;
  • избягвайте употребата на успокоителни;
  • включете физически дейности в ежедневието си;
  • поддържане на здравословно тегло;
  • установете редовно време за сън;
  • спрете да използвате вещества, съдържащи кофеин и/или никотин преди лягане;
  • вземете гореща вана и се опитайте да се отпуснете преди сън.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес