Плодовете са част от балансираното и здравословно хранене, но един от тях се оказва изключитело коварен за черния дроб. Това споделя руският гастроентеролог д-р Дария Утюмова. Тя обяснява какви скрити рискове може да представлява консумацията на грозде за определени категории хора. Експертът коментира също така ползите от този плод и правилата за консумацията му.
Вреда от гроздето
“Основната заплаха е свързана с високи нива на захар - 16 грама на 100 грама продукт. За тези, които страдат от диабет или чернодробни заболявания като цироза или хепатоза, това може сериозно да натовари тялото. Дори малко количество грозде може да предизвика резки скокове в нивата на кръвната захар“, отбелязва д-р Утюмова.
Здравен съвет за деня, 8 януари: Лекар: Яжте парче от този плод преди сън, действа като сънотворно
В допълнение, високото ниво на витамин С в гроздето може да провокира алергични реакции: прекомерните количества могат да причинят сърбеж, кожни обриви и дори затруднено дишане. Плодът също е опасен за хора с пептична язва, тъй като стимулира секрецията на стомашен сок, което може да причини обостряне и повишена болка.
Най-големи са рисковите от консумацията на грозде за:
- Хора с диабет или чернодробно заболяване поради високи нива на захар;
- Тези, които са склонни към алергии - витамин С може да действа като отключващ фактор;
- Пациенти с язвени лезии на стомашно-чревния тракт, при които гроздето може да причини влошаване на състоянието.
“За тези групи хора дори малко количество грозде може да има вредно въздействие върху благосъстоянието. Съветът в случая: или напълно го изключете от диетата, или внимателно контролирайте количеството грозде, което консумирате”, казва специалистът.
Лекар: Яжте го всеки ден, този плод е най-полезен за червата, здравен съвет за деня, 4 януари
За да получите максимална полза от гроздето, е важно да се придържате към следните препоръки, според лекаря:
- Следете размера на порциите;
- Дайте предпочитание на сортове с по-ниско съдържание на захар;
- Комбинирайте плодовете с протеини и мазнини;
- Следете възможните алергични реакции;
- Ограничете консумацията му, ако имате проблеми със стомашно-чревния тракт;
- Консумирайте грозде предимно през първата половина на деня.
“Спазването на тези съвети ще ви позволи да се насладите на полезните свойства на гроздето, без да навредите на здравето си. Основното е да слушате тялото си и да се консултирате с лекар. Този пример ни напомня, че здравословното хранене изисква не само познаване на ползите от продуктите, но и разбиране на техните потенциални рискове във всеки конкретен случай”, казва гастроентерологът.
Лекарят допълва, че за повечето хора, които нямат здравословни проблеми, гроздето е ценен източник на витамини, минерали и антиоксиданти, които помагат за намаляване на вероятността от развитие на сърдечни и съдови заболявания.
Ползи от гроздето
Наличието на железни соли в гроздовия сок оказва важно влияние върху жизнената дейност на органите и системите. С тяхна помощ активно се образуват червени кръвни клетки. В пулпата и кожата на гроздето има много пектин, който има антитоксични свойства и помага на тялото да се отърве от радиоактивни елементи, тежки метали и различни токсини. Витаминният комплекс в гроздето се състои от витамин С, каротин, витамини от група В, Р. Ензимите нормализират храносмилането и регенерацията на тъканите.
Ензимът липаза разгражда мазнините и подпомага тяхното смилане. Полезни са още пероксидаза, катехолоксидаза, алдолаза, естераза. Сред важните елементи на гроздовия сок са танини, багрила, ароматни и азотни вещества, фитонциди. Пресният гроздов сок има антисептично действие, предотвратява влиянието на патогени на различни заболявания.
Лечебните свойства на гроздето позволяват да се използва при лечение на анемия, някои сърдечно-съдови заболявания. Плодовете се използват за нормализиране на работата на стомашно-чревния тракт, за подобряване на здравословното състояние при остър и хроничен нефрит, нефроза. Консумацията на гроздови плодове и сок е добра профилактика срещу образуването на уринарен пясък и камъни в бъбреците.
Гроздето се препоръчва при хронични форми на белодробна туберкулоза. Растението има лечебни свойства при катар на фаринкса и ларинкса, подагра и предотвратява появата на много заболявания. Органичните киселини имат успокояващ ефект, повишават активността на панкреаса. При хипертония гроздето действа като хипотензивен агент, има отслабване на сърдечните импулси и намаляване на пулса. Под въздействието на органичните киселини се повишава активността на панкреаса.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!