Сред всички хранения времето за вечеря е от особено значение за метаболзима, съня и функцията на храносмилателната система, според д-р Елена Соломатина. Експертът посочва и най-добрия час за последно хранене за деня.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Най-добрият час за вечеря
"Първо, вечер метаболизмът ви се забавя, което означава, че обилната вечеря е по-трудно смилаема и няма да можете да спите достатъчно. Второ, изследванията показват, че тези, които вечерят късно вечерта, са по-склонни да напълнеят, защото консумират повече калории, отколкото са им необходими в края на деня, а тялото не е толкова ефективно при изгарянето на мазнини, докато спи. В допълнение, вечерянето твърде късно може да наруши циркадния ви ритъм и също така да има отрицателно въздействие върху нивата на кръвната ви захар, което също може да бъде трудно за тялото ви да преработи консумираната храна", казва експертът.
Ранната вечеря ( от 17 до 19 часа) е една от най-честите препоръки на диетолозите. Именно това време съответства на естествения циркаден ритъм на тялото - в крайна сметка метаболизмът е най-висок през светлата част на деня, а вечер скоростта на метаболизма намалява.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
"Ранната вечеря има няколко предимства. Първо, храносмилането се подобрява - тялото има повече време да смила храната. Това означава, че рискът от лошо храносмилане, киселини и киселинен рефлукс е намален. Второ, спите по-добре - тялото се фокусира върху почивката и възстановяването, а не върху борбата с тежката храна. Освен това проучванията показват, че хората, които вечерят по-рано, изгарят повече мазнини за една нощ от тези, които ядат късно и имат по-добра инсулинова чувствителност", казва специалистът.
"В действителност най-често хората вечерят от 18 до 20 часа. Това не е толкова лошо, но ако вечеряте в 20 часа, по-добре е да закусите не по-късно от 8 сутринта - последното хранене за вечерта трябва да приключи след максимум 12 часа. Това ще поддържа естествения биологичен часовник на тялото. В този случай се придържайте към строг график, за да поддържате здравето на храносмилателната си система", споделя д-р Соломатина.
"Късна вечеря от 20.00 ч. и по-късно - понякога е неизбежно, но късните вечери могат да бъдат управлявани с правилния избор на храна. Избирайте по-леки - салати, зеленчуци, постни протеини. Яжте малки порции, избягвайте сладкиши или храни с бързи въглехидрати - те причиняват скокове на кръвната захар", съветва още лекарят.
Лекар: За да отслабнете, закусвайте и вечеряйте така, здравен съвет за деня, 12 август
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!