Експертът в областта на храненето и диетологията д-р Светлана Горяйнова разкри кои храни са опасни за щитовидната жлеза.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Най-опасните храни за щитовидната жлеза
На първо място в този списък е хлябът.
Д-р Светлана Горяйнова припомня, че щитовидната жлеза регулира производството на хормони, които са отговорни за метаболизма.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
"В случай на неизправност във функцията на жлезата, може да настъпи рязко наддаване на тегло до нивото на затлъстяване. Ето защо е изключително важно да гарантираме, че храните, които ядем, не увреждат щитовидната жлеза. А едно от най-опасните за нея е житото", споделя диетологът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
"Хлябът и другите продукти от пшенично брашно съдържат глутен и ако страдате от непоносимост към глутен или целиакия, най-добре е да премахнете пшеничните продукти от диетата си. Причината за това е и изкуствено обогатяване на днешните зърна, което увеличава съдържанието на глутен в тях", допълва експертът.
Соята също представлява известна опасност за щитовидната жлеза - основната алтернатива на месото за хората, водещи вегетариански начин на живот. Соята пречи на щитовидната жлеза да абсорбира йод, което заплашва с дефицит на този елемент и в резултат на това от появата на хипотиреоидизъм.
Лекар: Това са първите 5 симптома, които издават болна щитовидна жлеза
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
И накрая, соята имитира естрогена, който също може да причини наддаване на тегло. Фигурата на мъжете в този случай ще придобие женствени черти под въздействието на женския хормон. Вреда нанасят и добавените захари, които влияят негативно на жлезата и провокират автоимунни заболявания.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!