В традициите на много народи консумацията на сланина е нещо обичайно. Но през последните години този продукт е обявен за източник на холестерол. Научните изследвания не потвърждават тези заключения, казва руският диетолог д-р Мария Иванова. Тя обяснява, че трябва да се има предвид съдържанието на олеинова киселина в този продукт.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Правило №1 за консумацията на сланина
„Сланината съдържа олеинова киселина, която помага да се намали нивото на „лошия“ LDL холестерол и да се повиши нивото на „добрия“ HDL холестерол“, уверява експертът.
Както обяснява лекарят, мазнините от свинската мас са важни за доброто функциониране на нашия организъм. В допълнение към мазнините, той съдържа витамини А, D и Е, от които тялото ни се нуждае толкова много. Това са микроелементи, които предпазват клетките на човешките тъкани от разрушаване чрез окислителни процеси.
Дори най-жилавата сланина ще се топи в устата, ако направите това
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
И ако имате ниски нива на „добър“ холестерол, тогава просто трябва да въведете свинска мас в ежедневната си диета. Сланината ще помогне и на тези, които имат високи нива на триглицериди, които са постоянно уморени и изпитват липса на енергия. Този продукт е полезен за хора, за които е известно, че са изложени на риск от сърдечно-съдови заболявания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
"Има само едно правило, спазвайки което няма да навредите на здравето си, като ядете сланина. Това е норма. Можете да ядете 30-50 грама от този продукт под всякаква форма на ден. При някои заболявания все пак трябва да се въздържате от това", казва експертът.
"Ако сте били диагностицирани с проблеми със стомашно-чревния тракт или сърдечно-съдовата система, въздържайте се от яденето на това ястие. Не забравяйте, че свинската мас е висококалорична храна. В 100 гр се съдържа дневното количество мазнини, от което се нуждае човек. Ако ядете мазни храни заедно със свинска мас, затлъстяването скоро ще стане неизбежно. Забранено е да се консумира свинска мас, ако имате сериозни хронични заболявания. В този случай се консултирайте с лекар. Специалистът ще даде точни указания и индивидуално ще предпише дневната доза", казва специалистът.
Сланината е богат източник на витамин D, хранително вещество, което повечето хора изпитват дефицит днес. Нивата му спадат сериозно през по-студените сезони, когато сме по-малко изложени на слънчева светлина. Това има пагубен ефект върху настроението, имунитета и благосъстоянието. Витамин D играе важна роля в растежа, функцията на нервната система, репродуктивното здраве и имунната функция. А високото му съдържание в организма намалява риска от развитие на рак, сърдечно-съдови и инфекциозни заболявания.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Холинът е друго важно хранително вещество, което не се намира в големи количества в други храни. Само 10 процента от населението получава достатъчно холин от диетата си. Според изследване на учени от университета в Аризона, това вещество намалява риска от сърдечни заболявания и болестта на Алцхаймер. То също така помага за отстраняването на холестерола с ниска плътност от черния дроб, а неговият дефицит може да доведе до натрупване на мазнини.
Кой може и трябва да яде сланина?
Важно: Статията не замества балансирното хранене и консултацията със специалист!