Чаят съдържа антиоксиданти , които намаляват риска от развитие на рак и сърдечни заболявания. В същото време не се препоръчва пиенето на повече от 4 чаши напитка на ден, казва професор, доктор на медицинските науки Николай Кириленко. Експертът посочва и най-здравословния вид чай.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Най-полезният чай
Експертът определя белия чай като най-здравословния вид чай, който съдържа най-много антиоксиданти и най-малко кофеин.
„Можем да кажем, че белият чай е по-здравословен, има по-малко противопоказания за него, но е много скъп“, казва професорът.
Топ 5 на най-добрите чая за сваляне на кръвната захар
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Белият чай е един от най-популярните растителни антиоксиданти. Включените в химичния му състав активни полифеноли отстраняват попадналите в организма тежки метали и киселини, свободните радикали, причиняващи стареене, действат противовъзпалително и антибактериално. Поради наличието на полифеноли, белият чай е в състояние да неутрализира действието на някои токсични вещества, помага при алкохолна интоксикация, хранително и химическо отравяне.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
"Белият чай често се нарича "помощ за отслабване". През 2009 г. много печатни медицински и хранителни издания съобщават за новото свойство на белия чай - изгаряне на мазнини и предотвратяване на натрупването им", казва професорът.
Укрепвайки имунната система на човека, белият чай спомага за повишаване на устойчивостта на организма към настинки, полезен е за пиене при болки в гърлото, при белодробни заболявания като остри респираторни инфекции и бронхит, използва се за превантивни цели при много пушачките.
Според него, освен антиоксиданти, чаят съдържа кофеин, който може да повиши кръвното налягане и да причини проблеми с безсънието. Д-р Кириленко съветва да не се пие чай вечер, а по-добре сутрин и на обяд.
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
„Основното е да не надвишавате броя на чашите. Храната трябва да е разнообразна, включително напитките. Освен това хората често пият чай с нещо. Консумацията на сладкарски изделия е нежелателна, може да се комбинира със сандвич с извара, но не и със сирене или масло, за да няма допълнителни празни калории“, отбелязва експертът.
"Няма противопоказания за напитката, освен ако не е силно запарена", продължава експертът. Професорът допълва, че поради високото съдържание на танини силният чай влошава усвояването на желязото, затова не се препоръчва на хора с нисък хемоглобин. В същото време съдържащият се в чая кофеин се усвоява по-бавно, отколкото в кафето.
Д-р Кириленко отбелязва, че много проучвания показват по-големите ползи от зеления чай в сравнение с черния чай, тъй като той е по-малко податлив на ферментация, съдържа повече антиоксиданти, които предпазват от сърдечно-съдови заболявания, а също така има по-малко кофеин. Зеленият чай има по-щадящо действие при хора с високо кръвно налягане.
Защо НЕ трябва да пиете чай вечер?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!