Консумацията на един вкусен и сочен летен плод може да се окаже пагубна за хората, страдащи от висок холестерол. Руският диетолог д-р Марина Шестакова споделя, че тези пациенти трябва да внимават с динята.
Лекарят обясни, че сред горските плодове - касис, цариградско грозде, малини, шипки, полезни преди всичко заради високото съдържание на антиоксиданти, витамини, минерали и фибри, но динята може да навреди на здравето, най-вече на хората с високи нива на липидите в кръвта.
Плодът, който е най-вреден при висок холестерол
Д-р Шестакова споделя, че динята не съдържа много полезни вещества, основно вода и захар. Но количеството глюкоза и фруктоза преобладава в нея - в 100 грама от продукта се съдържа 10 грама глюкоза.
Лекарят предупреждава, че с този плод трябва да се внимава и да не се преяжда с него.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
Сини сливи - лекар разкри какво се случва с холестерола ви, ако ги ядете всеки ден
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
„Ако можем да изядем не повече от 150-200 грама червено или черно френско грозде и цариградско грозде, това не се отнася "за динята“, продължава д-р Марина Шестакова.
"Да залагаме на динята и да си мислим, че по този начин се запасяваме с витамини и консумираме здравословен продукт, е грешка", пояснява експертът.
„В големи количества този плод е опасен за хора с наднормено тегло, диабет, инсулинова резистентност и мастна чернодробна хепатоза - обикновено състоянието им се влошава поради излишък на захари, брашно, глюкоза и фруктоза в диетата“, каза лекарят.
"Препоръчвам да ядете не повече от 100-150 грама диня като освежаващ десерт, но не повече, особено ако имате проблеми и метаболитни нарушения", допълва експертът.
Страстта към сладките плодове, включително дините, провокира увеличаване на броя на триглицеридите - неутрални мастни молекули, което води до образуването на лош холестерол.
Излишната фруктоза повишава пикочната киселина. Може да причини инсулинова резистентност и да увеличи риска от сърдечно-съдови заболявания.
Яденето на сладки плодове не потиска активността на областите на мозъка, които регулират апетита, и в резултат на това желанието за консумация на храна не намалява. Така че похапването на плодове няма да намали желанието за храна, а напротив, ще го провокира още повече.
Фруктозата се усвоява по-лошо, ако продуктът съдържа повече от нея, отколкото глюкоза. Това важи и за динята. Поради това може да има подуване и повишено образуване на газове, пояснява още експертът.
Oще: Висок холестерол: Това са най-добрите добавки за свалянето му
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!