Мазнините в сланината са вредни за вашата фигура - оказва се, че това е само мит. Диетологът д-р Наталия Балан разсея този мит.
Най-големият мит за сланината
"Не, този здравословен продукт няма никакво вредно въздействие върху вашата фигура. Но това е при условие, че сланина се консумира умерено. Между другото, тя съдържа по-малко наситени мазнини в сравнение със същото количество палмово масло", казва специалистът.
Може ли да се яде сланина с алкохол?
В допълнение, сланината съдържа витамини и аминокиселини, които помагат за намаляване на така наречения "лош" холестерол и стимулират увеличаването на "добрия" холестерол. Този продукт е източник на витамини като A, D, E и K, които са полезни за организма. Те по-специално поддържат здрава кожа, нокти и коса, а също така играят важна роля за нормалното функциониране на организма като цяло.
Освен всичко друго, сланината е богата на желязо, цинк, магнезий, фосфор, селен, калций, манган – всичко, което осигурява нормалното функциониране на имунната система. Те са необходими и за образуването на хемоглобин, посочва специалистът.
Друго предимство на продукта е, че ви позволява да се чувствате сити за доста дълго време, а това от своя страна помага да се избегне преяждането.
Въпреки това, диетологът съветват да не се консумира сланина от тези, които имат стомашно-чревни проблеми, диабет, затлъстяване или болен черен дроб.
Други ползи от сланината
В химичния състав на сланината влизат витамините А и Е за запазване на младостта, както и уникалната арахидонова киселина, която укрепва стените на кръвоносните съдове и прави междуклетъчните мембрани по-еластични. Лецитинът е отговорен за координираната работа на сърцето и кръвоносните съдове.
Свинската мас и сланината е истинска енергийна „бомба“, тъй като нейното калорично съдържание е доста високо. Но, в умерени количества, сланината има много предимства пред много продукти по отношение на получената енергия.
Есенциалните аминокиселини, доставяни от свинската мас, са отговорни за производството на протеини, които служат като строителен материал за клетките. Обновените и подсилени клетки защитават по-добре тялото от външни инфекции.
Лецитинът, съдържащ се в свинската мас, ще помогне за активирането на мозъчните клетки.
Дуетът на витамин F и селен в свинската мас има отличен ефект върху потентността.
Сланината насърчава разгржднето на холестеролните плаки от стените на кръвоносните съдове. Няколко парчета от продукта, особено с горчица, ще накарат метаболизма на холестерола да се ускори.
Продуктът пречиства черния дроб благодарение на жлъчегонните си свойства.
Може ли да се яде сланина при отслабване?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!