Какво е протеин?
Протеините са известни като градивните елементи на живота, тъй като се разграждат до аминокиселини, които помагат на тялото да расте и да се възстановява. Косата, кожата и мускулите ни са направени от протеина, който ядем. Животинските храни и три растителни източника – соев протеин, киноа и Quorn – съдържат всички основни аминокиселини, необходими за добро здраве.
Още: Лекар: Фъстъци - вдигат или свалят холестерола
Други растителни източници на протеини не съдържат една или повече незаменими аминокиселини. Понякога животинският протеин се смята за „пълноценен протеин“ поради тази причина. Но не е вярно, че на вегетарианците ще липсват протеини или че трябва да ядете растителни протеини в определени комбинации. Яденето на разнообразие от растителни протеини всеки ден ви осигурява всички незаменими аминокиселини, от които се нуждаете.
Протеините са от съществено значение за здравето, тъй като участват в множество функции на тялото.
„Протеините присъстват във всяка клетка на тялото и са критични за имунитета, производството на хормони и ензими, съсирването на кръвта, зрението и баланса на течностите“, обяснява диетологът Доун Манинг пред „Парад“.
Протеините се състоят от 20 аминокиселини, девет от които са незаменими – тялото не може да ги произвежда и трябва да се консумират чрез храната.
„Пълните протеини, които съдържат всичките девет основни аминокиселини, идват от животински източници като месо, риба, яйца и млечни продукти“, казва диетологът Британи Вернер.
Освен това разнообразието в приема на протеини е от съществено значение за една балансирана диета.
„Препоръчвам различни източници на постни протеини, за да се осигури баланс на незаменими аминокиселини и да се получат витамини и минерали“, отбеляза Манинг.
Вернер добавя, че разнообразието в диетата е важно за дългосрочната устойчивост: „Смесването на различни източници на протеин предотвратява засищането в диетата и гарантира, че получавате всички необходими хранителни вещества.“
За вегани Вернер препоръчва цели растителни протеини като соя, киноа и тофу, за да задоволят хранителните им нужди.
Що се отнася до най-добрия източник на протеини, диетолозите са съгласни, че всъщност е най-добре да се консумира разнообразие, вместо да се фокусира върху един протеинов източник.
„Препоръчвам различни източници на постни протеини, за да осигурят баланс на незаменими аминокиселини и комбинация от витамини, минерали и хранителни вещества“, каза Манинг.
Така че, за ястия и закуски, диетолозите предлагат комбиниране на растителни и животински протеини.
„Салатата от сьомга, черен боб и леща е чудесен пример за храна, богата на микроелементи, фибри и протеини“, препоръчва Вернер.
Манинг добавя: „За лека закуска опитайте гръцко кисело мляко с плодове и ядки или протеиново смути със суроватъчен протеин.“
Тя също така отбелязва, че суроватката е "най-често срещаната форма на протеин на прах, защото е лесно смилаема и бързо се абсорбира."
Препоръчителният дневен прием на протеин е най-малко 0,8 грама на килограм телесно тегло, но може да бъде и по-висок в зависимост от цели като изграждане на мускули.
„Признаците за недостатъчен прием включват мускулна слабост, умора и по-бавно зарастване на рани“, обясни Вернер.
Тя съветва да проследявате приема на протеини чрез приложения или в бележник и да разпределяте равномерно приема на протеини между храненията през целия ден.
Още: Невролог: Правете това и мозъкът ви ще работи като швейцарски часовник
„Разнообразието и балансът в приема на протеини са ключът към здравословната диета и постигането на вашите цели“, заключи Вернер.