Консумацията на един чай насърчава не само растежа на косата, но и бързото отслабване.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Черният чай съдържа голям брой компоненти, полезни за тялото, споделя руският лекар и диетолог д-р Юлия Лементина. Съдържащата се в него пантотеновата киселина създава здравословен холестерол, флуоридът подобрява състоянието на зъбите, а витамин С стимулира имунната система.
Ползи от черния чай
"Черният чай съдържа още витамини В1 и В2, които поддържат тонуса на тялото, кожата и лигавиците, витамин Р подобрява еластичността на кръвоносните съдове, а витамин К осигурява здрави кости. Каротинът има благоприятен ефект върху кожата и косата, а никотиновата киселина ви позволява да разграждате мазнините и да поддържате енергийния баланс, поради което напитката се препоръчва за тези, които искат да загубят наднорменото тегло", казва още експертът.
Лекар: 1 лъжица от това в чая прибира увисналия корем
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Теафлавините в напитката предотвратяват образуването на плаки в кръвоносните съдове и подпомагат естественото производство на антиоксиданти в организма.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Хората с очни заболявания, гастрит, обостряне на стомашни язви, както и повишена възбудимост и раздразнителност трябва да внимават с редовната консумация на тази напитка.
Какво е черен чай?
Черният чай се прави от листата на храста Camellia sinensis. Съдържа кофеин, както и други стимуланти и антиоксиданти. Много хора в САЩ го пият горещ или студен. Винаги трябва да се накисва в гореща вода преди охлаждане.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Процес, наречен окисление, превръща листата от зелени в тъмнокафяво-черни. Окисляването означава, че листата са изложени на влажен, богат на кислород въздух.
Производителите на чай могат да контролират степента на окисление. Черният чай е напълно окислен чай. Зеленият чай идва от същото растение, но не се окислява.
Ефекти от черния чай:
- Повишена бдителност и енергия
- Набавяне на антиоксиданти, включително полифеноли и катехини
- Възможни противоракови ефекти
- Подобряване на здравето на сърцето
- Подобряване на метаболизма
- Подобрено здраве на червата
Необходими са повече изследвания, но има някои доказателства, че редовното пиене на черен чай може да намали риска от следните заболявания:
- диабет
- висок холестерол
- камъни в бъбреците
- болестта на Паркинсон
- остеопороза
- кариес (зъбен кариес)
Пиенето на черен чай в умерени количества обикновено е безопасно за повечето хора.
"Пиенето на големи количества черен чай - повече от четири или пет чаши на ден - може да причини здравословни проблеми. Това се дължи главно на страничните ефекти, свързани с кофеина", казва диетологът.
Страничните ефекти на черния чай (най-често в големи количества) могат да включват:
- безпокойство и затруднено заспиване
- бързо дишане
- главоболие
- повишено уриниране
- аритмия
- гадене и повръщане
- нервност и безпокойство
- шум в ушите
- тремор
- високо кръвно налягане
- анемия
Комбинирането на черен чай с други видове кофеин или продукт, наречен ефедра, може да бъде много опасно. Някои от проблемите, които това може да причини, включват:
- нервност
- високо кръвно налягане
- промени в сърдечната честота
- конвулсии
„Черният чай или добавките с черен чай може да попречат на ефектите на други лекарства и добавки, които приемате. Някои лекарства също могат да причинят кофеинът да остане в тялото ви по-дълго от обикновено. Говорете с вашия лекар, за да разберете дали има такива или лекарствата, които приемате може да има този ефект", съветва диетологът.
Чай от борови иглички - 10+ болести, които лекува
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.